Princ Charles (1948) a princ Harry (1984). Stále častěji se objevují spekulace, že princ Charles uvolní své místo v hierarchii britského nástupnictví prvorozenému synovi – v současné době mimořádně oblíbenému Williamovi (1982). V takovém případě by se mohl – podle některých monarchistů – ujmout Charles vlády v Českém království. O píď reálnější (stále však hluboko v zemi utopie) je představa, že by se vlády u nás chopil druhorozený Charlesův syn Harry.

Princ Charles (1948) a princ Harry (1984). Stále častěji se objevují spekulace, že princ Charles uvolní své místo v hierarchii britského nástupnictví prvorozenému synovi – v současné době mimořádně oblíbenému Williamovi (1982). V takovém případě by se mohl – podle některých monarchistů – ujmout Charles vlády v Českém království. O píď reálnější (stále však hluboko v zemi utopie) je představa, že by se vlády u nás chopil druhorozený Charlesův syn Harry. Zdroj: Profimedia.cz

Princ Charles ještě není králem, ale už má nárok na důchod

Britský princ Charles může od čtvrtka, kdy mu bude 65 let, začít pobírat státní důchod. A to přesto, že zatím ani nezačal vykonávat "povolání", na které se připravuje celý život - usednout na trůn po své matce, královně Alžbětě II. Nejstarší syn britské královny tak má za sebou nejdelší čekání v historii coby britský následník.

Jak sedmaosmdesátiletá královna postupně ubírá na pracovním nasazení, posouvá se Charles do centra dění. V těchto dnech absolvoval návštěvu Indie a v pátek svou matku zastoupí na summitu vlád britského Společenství (Commonwealth) na Srí Lance. Tuto akci zatím britská královna, která vládne od roku 1952, vynechala jen jednou.

Před dvaceti lety Charles musel bojovat proti výzvám, aby se vzdal svého následnictví poté, co se provalila jeho aféra s Camillou Parkerovou-Bowlesovou a rozešel se s manželkou Dianou milovanou národem. Postupně si ale získal zpět uznání veřejnosti a většina poddaných nyní věří, že by se měl stát králem. Podařilo se mu vychovat syny, prince Williama a Harryho, coby oblíbené mladé muže a ocenění si získal také rozsáhlou charitativní prací.

Klíčové je i to, že Britové konečně odpustili Camille, s níž se Charles oženil v roce 2005. Žena, kterou svého času zaplavovali lidé nenávistnými dopisy, se nyní trvale objevuje po jeho boku.

Důchod na dobročinnost

Princ Charles už prohlásil, že svou penzi věnuje charitě pro starší občany. A udržuje si pověst zaneprázdněného filantropa. "Víc než cokoli jiného vnímám, že je mou povinností starat se o každého a o životy těch, kdo žijí v této zemi. Musím se snažit hledat způsoby, jak vylepšovat stav věcí," řekl Charles před časem časopisu Time.

Zanícený bojovník za životní prostředí nemá problém vyslovit vlastní názor k celé řadě záležitostí. Od modernistické architektury, kterou nesnáší, až po alternativní medicínu, kterou navzdory nevoli mnoha lékařů podporuje.

Charlesovi se k jeho smůle nikdy úplně nepodařilo prosadit se jako britský "milosrdný princ". Veškeré jeho snahy jsou často až na druhém místě po desetiletích, kdy se přetřásaly především spletitosti jeho milostného života. Jeho svatba s princeznou Dianou v roce 1981 byla opěvována jako skutečná pohádka, která ale neměla šťastný konec.

Následníkem trůnu je od tří let a snažil se co nejlépe připravit na práci, o níž věřil, že na něj čeká. Od osamělého dětství v Buckinghamském paláci přes internátní školu, kterou nenáviděl, se Charles dostal na Cambridge a pak strávil pět let ve vojenském námořnictvu.

Charles by už nyní byl nejstarším člověkem, který kdy nastoupil na britský trůn, uvedla AFP. A vzhledem k tomu, že se královna stále těší dobrému zdraví, může to ještě nějakou chvíli trvat. Ovšem v době, kdy většina Britů odchází do důchodu, se od Charlese čeká, že bude přebírat čím dál tím víc povinností od své matky.