nahoru

Tvrdá erotika boduje: Nejlépe placenou spisovatelkou je autorka 50 odstínů šedi. Vydělala 1,9 miliardy korun

ČTK, la16. srpna 2013 • 16:20
Nejlépe placenou spisovatelkou je E.L. James
Nejlépe placenou spisovatelkou je E.L. James
• foto: 
profimedia.cz

Časopis Forbes opět sestavil žebříček nejlépe placených spisovatelů za uplynulý rok. Dle očekávání se na prvním místě umístila britská autorka megaúspěšných erotických románů Padesát odstínů šedi, Padesát odstínů temnoty a Padesát odstínů svobody, která tvoří pod pseudonymem E.L. James.

První díl erotické triologie začíná poděkováním: „Za pomoc a podporu jsem zavázána těmto lidem: Manželu Niallovi. Děkuju, že jsi toleroval mou posedlost, že sis vzal na povel naši domácnost a že jsi byl mým prvním korektorem...“ Niallovi se trpělivost opravdu vyplatila. Jeho žena také díky ní vydělala 95 milionů dolarů, což je v přepočtu 1,9 miliardy korun.

E.L. James, vlastním jménem Erika Leonard Mitchell, tak porazila autora detektivních románů Jamese Pattersona, který v žebříčku vítězil v uplynulých třech letech. Nyní se objevil na druhém místě s výdělkem 91 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).

Prvního dílu trilogie Padesát odstínů šedi se jen za osm měsíců prodalo 70 milionů kopií. V době, kdy byl o knihy největší zájem, vydělávala E. L. James dokonce milion dolarů za týden. Pět milionů dolarů pak měla získat za práva k filmu, který podle její knihy vznikne. Jeho režisérkou se stala Britka Sam Taylor-Johnson a snímek by měl mít premiéru 1. srpna roku 2014.

Nemravný příběh dvaadvacetileté studentky Anastasie Steele a kontrolou posedlého multimilionáře Christiana Greye pobláznil ženy po celém světě. Je sice klasickým představitelem žánru červené knihovny, ale obsahuje erotické scény, v nichž hrají velkou roli sadomasochistické praktiky.

V češtině vyšli zatím pouze první dva díly. Toho třetího se ale roztoužené české čtenářky dočkají již brzy. Přesně 9. září.

ČTK, la
Diskuse ke článku