Zdroj: Kateřina Smilková

5
Fotogalerie

Švédsko: poznejte 5 unikátních národních parků

Švédsko je známé svou nádhernou, mnohdy nedotčenou přírodou. V parcích se můžete seznámit s různými typy krajiny, jako jsou hory, lesy, močály, tundry i pobřežní oblasti, zároveň se můžete pohybovat mezi kaňony, po ledovci i obdivovat skalní stěny.  Vybrali jsme pro vás 5 unikátních národních parků – pojďte je s námi navštívit.

1. Národní park Kosterhavets

Tento mořský národní park se nachází na ostrově a musíte se tedy na něj dostat trajektem. Zdejší park je prvním ve Švédsku, který se zaměřuje na ochranu podmořského života. Tato oblast je velmi bohatá na mořský život, pravděpodobně i díky jedinému korálovému útesu ve Švédsku. Díky jedinečné mořské biodiverzitě je zdejší park vyhledávaným místem potápěčů. Národní park Kosterhavets je unikátní také zákazem aut, díky kterému si zde můžete užít poklidnou atmosféru. Ostrov se dá pohodlně objet na kole, které si zde můžete vypůjčit.

2. Národní park Skuleskogen

Park kombinující rozmanité ekosystémy, včetně bukových a borovicových lesů, mořského pobřeží s písečnými plážemi a skalnatými útesy. Velmi známým geologickým útvarem v parku je kopec Skuleberget, který nabízí nádherné výhledy na moře a okolní krajinu. Další velmi turisticky oblíbené místo parku je 40 metrů hluboká trhlina Slåttdalskrevan.

3. Národní park Store Mosse

Národní park Store Mosse (v překladu Velká bažina) se nachází na jihu Švédska a je známý svou jedinečnou bažinatou krajinou. Nachází se tu největší švédské rašeliniště. Park je protkán udržovanými cestičkami a dřevěnými lávkami a vy tak můžete spatřit černá jezera, bažiny i rašeliništní les. Tato unikátní krajina je domovem mnoha vzácných druhů živočichů a rostlin jako jsou vřes obecný a prstnatec májový. Bažiny a jezera přitahují mnoho jedinečných a ohrožených druhů ptáků, proto se tento park stal oblíbeným místem ornitologů.

4. Národní park Söderåsen

Park je známý svými impozantními skalnatými útesy a hlubokými roklemi, které byly vytesány řekou Rönne. Zdejší místo je také známé svými vzácnými orchidejemi a jezerními raky. Návštěvníci si mohou vychutnat mnoho pěších stezek a tras vhodných pro kolo. Kromě přírodního bohatství má park také kulturní hodnotu. V oblasti se nacházejí staré mlýny, usedlosti a památky, které odrážejí kulturní minulost této oblasti a švédskou historii.

5. Rezervace Kullaberg

I přes absenci statusu národního parku je Kullaberg jedním z nejznámějších a nejkrásnějších přírodních území ve Švédsku a je ideálním místem pro pěší turistiku, pozorování ptáků, potápění a další outdoorové aktivity. Tato oblast je známá také svými skalnatými útesy, které dramaticky klesají do moře. Rezervace je domovem nádherných lesů, luk a květin (například orchidejí). Najdete zde také historické památky, jako jsou staré rybářské vesnice, které odrážejí bohatou historii této oblasti.

Autor: Kateřina Smilková