nahoru

To tenkrát byly na kolejích časy… Dnes se studenti místo na chodbě potkávají v loungi

red 30. ledna 2022 • 07:20

Studentský chlebíček, studentská láska nebo studentský život se staly ustálenými spojeními evokujícími jisté kvalitativní úlevy, ať už v podobě ošizené uzeniny na obložené vece, pomíjivého citu nebo relativizace priorit. Sníženou míru komfortu s sebou neslo i bydlení na kolejích. Stísněné pokoje vybavené oprýskaným nábytkem a netěsnícími okny, kuchyňky s nefunkčními spotřebiči, plesnivějící koupelny a společenská místnost s předpotopní barevnou televizí byly na několik let útočištěm několika generací vysokoškoláků. Architekti Pavel Hnilička a Marek Řehoř ukazují, že to jde i jinak a budoucí inteligence národa se nemusí stěhovat do chátrajících ubytovacích zařízení daleko od centra.

Playstation kout, chill-out zóna, kinosál, hudební zkušena nebo terasa s výhledem na Prahu nejsou výčtem lákadel, která mají přilákat protřelému developerovi nové nájemníky. Jde o vybavení Student Housu v pražských Holešovicích, který spíš než tradiční představu o kolejích naplňuje pojetí moderního hotelu. Navíc je přínosem nejen pro své přechodné obyvatele, ale i pro starousedlíky. Záměrem architektů Pavla Hniličky a Marka Řehoře totiž nebylo jen nabídnout studentům funkční, a přitom atraktivní bydlení, ale vrátit život tam, odkud ho bývalý režim svými necitlivými zásahy do územního plánu vyhnal. To vše předsudkům i neutěšenému standardu lokality navzdory.

„Mnoho lidí má u nás obavy z jakékoli novostavby a kdykoli slyší, že se bude něco stavět, zahušťovat nebo někam umisťovat, tak se bojí, že dojde ke zhoršení a že to jenom zkomplikuje život lidí, kteří se pohybují v bezprostředním okolí. Tohle je dobrý příklad zahušťování, které má opravdu smysl. Prázdná parcela, která dlouhé roky ležela ladem, je najednou smysluplně využitá a takových míst je v Praze velké množství. Jsem rád, že se ukazuje, že je možné je takhle smysluplně zastavovat a městu postupně pomáhat,“ pochvaluje si architekt Adam Gebrian, kterého realizace zaujala natolik, že jí věnoval jednu z epizod svého pořadu Překvapivé stavby. Vytknout jí lze snad jen to, že je určená cizím studentům, a tomu odpovídá i cena pronájmu jednotlivých apartmánů. Na to, jestli svým zahraničním kolegům mají Češi co závidět, a kolik takové bydlení stojí, se můžete podívat ve videu v úvodu článku.

 

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.