nahoru

HIV pozitivní Freddie Mercury: Zemřel pouhý den po smutném oznámení

venu 23. listopadu 2021 • 06:30

Před 30 lety obdržela média tiskové prohlášení zpěváka Freddieho Mercuryho. V krátkém textu jasně a stručně oznámil: „Po neustálých spekulacích tisku v průběhu posledních dvou týdnů potvrzuji, že jsem měl pozitivní test na virus HIV a trpím nemocí AIDS. Až dosud jsem považoval za správné tuto informaci nezveřejňovat, abych chránil soukromí lidí v mém okolí. Teď však nadešel čas, aby se moji přátelé a fanoušci dozvěděli pravdu. Doufám, že všichni se připojí ke mně, mým lékařům a lidem, kteří na celém světě bojují proti této strašné nemoci. Mé soukromí pro mě vždy bylo velice důležité a jsem známý tím, že jsem poskytoval jen velmi málo rozhovorů. Prosím tedy o pochopení, že tento přístup se nebude měnit.“ Následující den frontman kapely Queen zemřel.

Symptomy spojené s virem HIV měl prý Mercury už od roku 1982. Testy ale nemoc AIDS u zpěváka potvrdily až v říjnu 1987. Tedy alespoň podle Jima Huttona, který byl Mercuryho partnerem, a to až do úplného konce. Jejich vztah byl sice stálý a láskyplný, ze začátku ale vůbec nebylo jisté, zda má o zpěváka irský kadeřník zájem. Dva roky se střetávali na nejrůznějších akcích, byl to ale překvapivě právě Hutton, kdo rockovou hvězdu opakovaně odmítal. Freddie byl navíc v soukromí velice stydlivý, přestože na pódiu působil jako král světa. Nakonec se ale oba muži dali dohromady a zůstali spolu v dobrém i ve zlém – a to přesto, že Mercury po zjištění diagnózy Huttonovi šlechetně nabídl, že může vycouvat.

On ale neodešel a až do poslední chvíle se o přítele staral. Stejně jako Mary Austinová – osudová žena Mercuryho života. Ta nejprve sice chodila s kolegou z kapely Brianem Mayem, záhy se ale rozešli a s dívkou začal randit Freddie. Až do smrti pak tvrdil, že to ona je láskou jeho života, přestože jí v polovině 80. let oznámil, že ho přitahují i muži. Mary i přes zlomené srdce zůstala jeho věrnou kamarádkou, a dokonce vybrala právě Mercuryho, aby šel později za kmotra jejímu synovi. V posledních dnech mu pak byla neustále nablízku a on jí v závěti kromě svého sídla Garden Lodge odkázal i urnu se svým popelem.

Více o osobním životě Freddieho Mercuryho, jeho netradičním dětství i největších hitech kapely Queen se dozvíte v našem videu.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.