nahoru

Záhadný Relikviář svatého Maura: Předmět v hodnotě korunovačních klenotů byl roky ukrytý pod sutinami

venu 5. listopadu 2021 • 17:00

Ten předmět má nevyčíslitelnou cenu, říká se, že téměř jako české korunovační klenoty. Jeho objevení 5. listopadu 1985 přitom bylo výsledkem takřka detektivní zápletky z filmu „Podraz“. Jen restaurátorské práce pak stály 10 milionů korun, trvaly 11 let a předmět je dnes pojištěn na půl miliardy. Relikviář svatého Maura, vystavený k vidění na zámku v Bečově nad Teplou v Karlovarském kraji, však skrývá mnohem víc tajemství a záhad.

Když onoho listopadového večera roku 1985 kriminalisté z ministerstva vnitra vytáhli 140 centimetrů dlouhou pozlacenou schránu ze suti pod podlahou bečovské zámecké kaple, byl to konec rok dlouhé detektivní práce. V listopadu 1984 se totiž na československém velvyslanectví ve Vídni objevil záhadný muž, který tvrdil, že státu zaplatí 250 000 dolarů, když si bude moci odvézt předmět, který v ČSSR nikomu nechybí, nikdo kromě něj neví, kde se nachází, a ani nemá žádnou spojitost s českou historií. Až později vyjde najevo, že muž jménem Danny Douglas pracuje pro šlechtickou rodinu Beaufort-Spontinů, kteří až do druhé světové války vlastnili bečovské panství, ale kvůli jejich kolaboraci s nacisty jim byl zámek i s vybavením v roce 1945 zabaven. Nikdo tehdy netušil, že svůj nejcennější poklad si tehdy s sebou neodvezli, ale zakopali ho pod podlahu zámecké kaple.

Komunistický režim se rozhodl, že bude naoko vyjednávat o možném obchodu, ale přitom se předmět bude snažit nalézt sám. Do případu byli zasvěceni i prezident Gustav Husák a předseda vlády Lubomír Štrougal, byla ustavena skupina v rámci Federální kriminální ústředny s názvem „Starožitnost“, kterou vedl kriminalista František Maryška. Jejím cílem bylo vylákat z Dannyho Douglase co nejvíc informací, podle kterých by bylo možné předmět nalézt. To se nakonec skutečně podařilo - jakým způsobem, se můžete podívat v nové epizodě Životů slavných.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.