nahoru

Milovník adrenalinových sportů z Moravy vyrazil na své vlastní lodi přes Atlantik

rb 12. listopadu 2021 • 00:00
Milovník adrenalinových sportů z Moravy vyrazil na své vlastní lodi přes Atlantik
foto: Archiv Michala Krysty

Michal Krysta je všechno, jen ne obyčejný kluk z vesnice. Vyzkoušel opravdu hodně sportů, aby nakonec zjistil, že je v první řadě milovníkem těch adrenalinových. Za sebou má extrémní štafety jako Red Bull Dolomitenmann, Xterru, Ironmana, X-Pyr, horolezeckou expedici v Himálaji nebo Paragliding Red Bull Xalps s přeletem přes Alpy a překonáním téměř dvoutisícové vzdálenosti.

Nová výzva se jmenuje Globe 5.80 Transat 2021

Jde o námořní solo jachting. Cílem tohoto projektu je vlastníma rukama postavit 5,8 metrů "velkou" závodní jachtu nové lodní třídy Class Globe 5.80. Hlavní myšlenkou třídy Class Globe 5.80 je se při stavbě lodi vrátit k základním materiálům. Tedy, high-tech materiály jako například kevlar, karbon apod. jsou přímo zakázány. Loď se staví se z překližky, sklolaminátu a dřeva. V průběhu závodu je zakázána komunikace s rodinou, samotný internet, wind meter, nebo dnes již zcela běžný weather routing – speciální výpočet nejrychlejších tras podle aktuální předpovědi počasí.

Překližka jako nástroj adrenalinu

I když se řekne, že je loď postavená z překližky, i tak se jedná o několika milionovou investici. Nejedná se totiž jen o stavbu lodi, ale i o její vybavení. Z čeho tak náročnou investici zaplatit? V takový okamžik musí vstoupit do příběhu hlavní sponzor. Tím se stal potravinový doplněk z Norska, ProMan Plus, jehož je Michal Krysta tváří. Tou se stal pro své sportovní úspěchy. Firma NaturaMed proto viděla velký smysl v tom, podpořit právě svého svěřence a oplatit mu jeho důvěru v jejich produkt. ProMan Plus se tak stal hlavním partnerem projektu, který odstartoval závodem přes Atlantik.

Jediný Čech na startu Transat 2021

Transat je sólový jachtařský závod přes Atlantik. Start první kvalifikační etapy je z portugalského Lagos. Právě odtud odstartoval Michal Krysta a míří na ostrov Lanzarote na Kanárských ostrovech. Odtud všechny závodníky čeká nejdelší etapa. Ta bude současně i hlavní částí závodu s cílem v Karibiku. Zajímá vás, jak dlouhá cesta nadšené jachtaře vlastně čeká? Jedná se přibližně o 3600 námořních mil, což v přepočtu znamená nějakých 6666 kilometrů.

Live tracking

I když se jedná o závod se spoustou omezení moderních pomůcek, jedna z nich je povolena. Po celou dobu závodu bude možné sledovat nejen průběžné umístění všech závodníků, ale především budete znát jejich přenou polohu.

Jaký je asi pocit naprostého osamění, enormní spánkový deficit, nepředstavitelné zážitky jen na 5,8 metrů „velké“ lodi a veškeré nástrahy Atlantiku? Sledujte průběžně stránku Deník osamělého mořeplavce, kde se o všem budete pravidelně dozvídat, nebo s nadšením sledujte přímo pohybující se bod ve vlnách Atlantiku.  

 

rb


Klíčová slova: