nahoru

Co mají společného Le Corbusier a netflixový megahit? Souostroví Outer Banks!

26. září 2021 • 07:20

Svými nekompromisními názory popuzoval Charles-Edouard Jeanneret, který se do dějin architektury zapsal jako Le Corbusier, řadu diplomovaných kolegů. Za svou školu považoval pozorování přírody a věcí kolem. A zatímco oni skončili v propadlišti dějin, on si coby samouk podmanil svět. Sedmnáct jeho staveb realizovaných na území sedmi státu bylo zapsáno na seznam UNESCO. A jeho Pět bodů moderní architektury formulovaných začátkem 20. století je uplatňováno dodnes. A to i na místech, kde by to čekal málokdo – v prázdninovém letovisku Outer Banks na východním pobřeží USA. 

Rozvlněný oceán, písečné pláže, rozhalené košile, plavky a surfování jako každodenní kratochvíle. To je Outer Banks ze stejnojmenného seriálu, který se stal hitem Netflixu. Pás bariérových ostrovů si ale nezaslouží pozornost jen kvůli honbě za zlatem Johna B. a jeho bujarým party, je i architektonickou raritou. Výlet si tam během svého pobytu v Severní Karolíně udělal český architekt a kritik veřejného prostoru Adam Gebrian. V další epizodě pořadu Gebrian: Plus/Minus se na východoamerickém pobřeží pozastavuje nejen nad již zmíněnými Corbusierovými zásadami, ale především nad jejich uplatněním na místních plážových domech. 

„Hrozně mě zaujalo, jakým způsobem se dodatečně upravují domy, aby střechy, které původně ploché nebyly, najednou ploché být mohly. Takže jsem tady fascinovaně pozoroval, jak na celou řadu domů byly dodělány externí konstrukce různých verand, teras a balkónů, které jsou propojeny systémem schodů, pomocí kterých se můžete dostat až do nejvyšší možné výšky nad střechu, tak abyste si mohli užívat venkovní prostředí,“ vypráví Adam Gebrian o architektonické hravosti místních. Pokud chcete vidět a vědět víc, sledujte další díly série Gebrian: Plus/Minus z produkce internetové televize Mall.tv.Klíčová slova: Gebrian: Plus/MinusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.