nahoru

Tuberu si chtěl léčit dlouhým přežvykováním stravy: Franz Kafka byl podivín s geniální myslí

mc 3. července 2021 • 07:10

Je to přesně 138 let, co se narodil Franz Kafka. Jeden z nejznámějších českých spisovatelů, který vtáhl do děje svých románů a povídek miliony čtenářů po celém světě, nepřestává po více než století fascinovat ani svým životním příběhem. I ten, stejně jako jeho temně absurdní dílo, vzbuzuje řadu otázek včetně té nejprostší, kým vlastně byl?

Nepochybně uhrančivým mladým mužem, který si velmi zakládal na svém vzhledu. Pravidelně plaval, vesloval, jezdil na kole. Byl spíš mírné povahy, usměvavý a laskavý. Přestože neměl o přízeň žen nouzi, příliš k tělu si žádnou z nich nikdy nepustil. Ve společné domácnosti žil pouze s tou poslední, Dorou Diamantovou. To mu už ale kvůli pokročilé tuberkulóze zbýval jen rok života.

Kvůli své nemoci Kafka absolvoval množství pobytů v různých sanatoriích, a přestože byl zapřisáhlý vegetarián, na radu lékařů začal jíst maso. Prováděl také tzv. fletcherismus, což je krajně nespolečenský způsob dlouhého přežvykování, které má za cíl přeměnit stravu na konzistenci husté polévky. Byl to hit Kafkovy doby, který měl kromě trávení pomoci i v řešení deprese, úzkosti, stresu nebo poruch spánku – člověk se dlouhým přežvykováním soustředil na právě probíhající okamžik, což mělo fungovat podobně jako meditace.

Nic z toho ale nepomohlo. Ve věku pouhých 40 let Franz Kafka zemřel. Na jeho podivuhodný život se můžete podívat v dalším díle pořadu Životy slavných.

mc


Klíčová slova: Franz Kafka, životy slavnýchDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.