nahoru

Benjamin Franklin pouštěl draka uprostřed bouře a popravoval krocany elektrickým proudem

red 15. června 2021 • 10:00

Přesně 269 let uběhlo ode dne, kdy americký politik a vynálezce Benjamin Franklin pomocí experimentu s kovovým klíčem připevněným na létacího draka ověřil, že blesky jsou výboje elektrické energie. Přestože tento jeho pokus patří mezi ty nejvěhlasnější, Franklin za svůj život přišel s mnoha dalšími, často ještě bizarnějšími, vynálezy.

Známá je například historka, kdy si v polovině 18. století pozval na večeři několik hostů. Podávat se měli krocani, které Franklin zabíjel pomocí elektrického proudu. Maso pak prý bylo křehčí než u klasicky připravované krůty. Tento způsob však nebyl tím nejbezpečnějším – sám Franklin při své kuchařské exhibici dostal elektrický šok a celý večer pak necítil ruce.

Rozsah jeho vědeckých bádání byl ale mnohem širší. Studoval počasí, věnoval se demografii, a dokonce byl jedním z prvních, kdo popsal Golfský proud. Vysvětlil tak, proč některým lodím trvá zdánlivě stejně dlouhá trasa přes Atlantik i o dva týdny déle. Kromě vědy byla Franklinovou další vášní literatura. Nejenže miloval čtení, sám byl ale také oblíbeným autorem své doby. Skvěle – v řádu tisíců kopií za rok - se prodával například almanach Poor Richard. Šlo o pravidelně vydávanou publikaci, kterou lidé

zbožňovali zejména kvůli humorným příslovím, jako například „Host i ryba třetí den smrdí.“ Zajímavý byl ale i jeho osobní život. To, že miloval ženy, byl všeobecně známý fakt. Když tak zkraje roku 1730 veřejně přiznal, že měl nemanželského syna Williama, nikdo nebyl příliš překvapen. O půl roku později si zřejmě uvědomil, že je na čase se usadit, a po civilním sňatku se mu manželkou stala Deborah Readová, jejíž první manžel utekl s věnem na Barbados. Ta souhlasila, že Williama vychová jako vlastního a později na svět přivedla další dvě děti – chlapce Francise, který ve 4 letech zemřel na neštovice a dceru Sarah.

Příliš času spolu ale manželé netrávili – Franklin prožil velkou část života v Londýně a jelikož Deborah měla z oceánu hrůzu, zůstávala vždy doma. Další zajímavosti o životě Benjamina Franklina, o jeho politickém vlivu i o nejzajímavějších vynálezech se dozvíte v našem videu.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.