
Třináct metrů pod hladinou budou potápěči zkoumat vliv vyššího obsahu CO2 na lidský organismus, kognitivní funkce mozku, úroveň stresu, schopnosti týmové spolupráce, vlhkost a vliv osvětlení na cirkadiánní rytmus lidského organismu. Naplánovaný je i několikahodinový podvodní výstup, který by měl podle letového ředitele Aleše Fialy simulovat NASA Asteroid Redirect Mission – tedy let astronautů na asteroid a odběr geologických vzorků.
Posádku bude tentokrát tvořit trojice potápěčů. Matyáše Šandu, konstruktéra a duchovního otce projektu Hydronaut, doplní speleolog František Harant a slovenský expert na hyperbarickou medicínu dr. Miroslav Rozložník.
Dekompresní výstup, který je nutný k bezpečnému návratu na hladinu, zabere posádce přes dvě hodiny. O její bezpečnost se budou opět starat potápěči z liberecké Vodní a potápěčské záchranné služby. Na místě bude připravená mobilní hyperbarická komora a potápěči budou pod dohledem specialisty MUDr. Štěpána Novotného.
Projekt Hydronaut je podvodní laboratoř pro výzkum vlivu extrémního prostředí na zdraví a psychiku člověka. Specifikem této třináct let vyvíjené laboratoře je prostředí zvýšeného tlaku, které je vhodné pro vědecké, univerzitní a materiálové výzkumy. Jedná se o jediné podvodní zařízení svého druhu na světě, ve kterém je možné simulovat vliv kosmického prostředí v pozemských podmínkách.
První testovací mise proběhla v roce 2020. Dvojice profesionálních potápěčů František Harant a Matyáš Šanda tehdy strávila pod hladinou necelých 170 hodin a vytvořila nový český rekord v délce pobytu pod vodou. Stanice tím prokázala funkčnost a bezpečnost, což projektu Hydronaut přineslo spolupráci s ESA BIC Prague, ČVUT, Palackého univerzitou v Olomouci a dalšími renomovanými institucemi a firmami.