nahoru

Kutná Hora není jen o Chrámu svaté Barbory: Bývalá jezuitská kolej je perfektní kombinací starého a nového

-red- 6. června 2021 • 07:20

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře působí jako kouzelný magnet, který vás přitahuje tak mocně, že přestáváte vnímat jeho okolí. Není se čemu divit, přece jen každá návštěva stříbrné pokladnice českých králů, za kterou bylo dvacetitisícové středočeské město považováno, musí být nutně spojena právě s prohlídkou gotické katedrály zapsané na seznam světového dědictví. Nicméně za pozornost rozhodně stojí i zvenku nenápadná, ale o to víc zevnitř půvabná jezuitská kolej, ve které v současnosti sídlí Galerie Středočeského kraje.

Pokud jste někdy vyrazili na výlet do Kutné Hory, tak jste si jistě všimli tamních vinic rozprostřených po celém svahu nalevo od uličky vedoucí k Chrámu svaté Barbory. Ani její pravá strana by ale neměla zůstat bez povšimnutí. Stojí tam totiž 180 metrů dlouhá a bílou fasádou na první pohled nepříliš nápadná budova. Ne nadarmo se ale říká, že nejde o to, co je na povrchu, ale uvnitř. A tady to platí dvojnásob! Popusťte proto uzdu své zvědavosti a projděte dveřmi do areálu bývalé jezuitské koleje. 

„Důležitou součástí konceptu našeho pořadu je, že vás s kamerou vezmeme i na místa, která jsou běžně nepřístupná. Máme pro to několik důvodů, ale tím hlavním je často to, že se jedná o opravdu krásná místa. Jsme v prostorách konferenčního centra v podkroví v severní části, a myslím, že tady je dobře vidět to, co je charakteristické pro celý dům, tedy kombinace starého a nového, která působí naprosto dokonale jako jeden celek,” prozrazuje architekt Adam Gebrian. Pokud vás zajímá, jak se z jezuitské koleje stala Galerie Středočeského kraje, odpověď najdete v dalším díle Překvapivých staveb z produkce internetové televize Mall.tv.

-red-
Diskuse ke článku