
Japonský císařský meč itomaki no tači s čepelí z konce 13. století zhotovenou legendárním mečířem Rai Kunitošim je opravdová vzácnost. Jeho cena je prakticky nevyčíslitelná, a pokud bychom se o to pokoušeli, vyšplhala by se do milionů korun. V každém ohledu se jedná o mistrovskou práci a je velkou záhadou, jak se takový meč mohl dostat do Česka.
Jako nejpravděpodobnější vidí Jakub Zeman teorii, že jej na své návštěvě asijských ostrovů obdržel přímo od císaře rakouský arcivévoda František Ferdinand d'Este. Ten se vydal v roce 1892 na cestu kolem světa. A zřejmě na japonského císaře udělal dobrý dojem. Na světě existují totiž tři obdobné císařské meče, kromě toho „našeho“ získal jeden britský velvyslanec v Japonsku Sir Claude MacDonald a ten druhý nikdo menší než americký prezident Theodore Roosevelt. Nutno podotknout, že meč pro arcivévodu Ferdinanda měl zdaleka nejlepší čepel.
Kromě toho naše povídání ve videu výše zahrnuje i ceremoniální dvorský meč kazaridači, který u sebe nosil přímo některý z členů japonské císařské rodiny. O obou kouscích jsme si povídali s expertem Jakubem Zemanem, který v minulosti hodnotil samurajskou hru Ghost of Tsushima a s nímž jsme ve dvouhodinovém speciálu probrali historii, zbraně a zbroj samurajů.
Co na japonské císařské meče říkáte? Líbí se vám období starého Japonska a naše podcasty s Jakubem Zemanem? Dejte nám vědět do diskuze!