nahoru

Jednička, velezrádce i hulič trávy. Podívejte se, jak šel čas s Václavem Klausem na obálkách Reflexu

Martin Bartkovský 5. prosince 2020 • 09:45
Jednička, velezrádce i hulič trávy. Podívejte se, jak šel čas s Václavem Klausem na obálkách Reflexu
foto: Časopis Reflex

Václav Klaus se na titulních stranách časopisu Reflex objevil celkem sedmnáctkrát. Poprvé v roce 1991, zatím naposledy pak v aktuálním 49. čísle roku 2020. Díky tomu máte poměrně unikátní možnost vidět, jak se za tu dobu změnil. Na obálce byl jako politik, předseda vlády, ministr financí, prezident i jako exprezident. Přehled všech našich obálek s Václavem Klausem najdete ve fotogalerii i s jejich rokem a číslem týdne, ve kterém vyšly.

Poprvé se objevil v devátém čísle Reflexu z roku 1991. Tehdy působil jako první nekomunistický ministr financí a měl odpovědět na 55 zásadních otázek. O rok později už byl premiérem a řešil se hlavně rozpad státu se Slováky. Kromě karikatury z roku 1998 o politické satiře se znovu na přední straně objevil až jako prezident v roce 2003.

Zlom přišel v roce 2009 kdy se místo fotografií na titulce objevily koláže grafika Jana Ignáce Říhy. Do konce svého druhého funkčního období se dočkal své upravené verze celkem osmkrát – hlavně v době, kdy odmítl podepsat Lisabonskou smlouvu.

Z nedávné historie se pak na obálce objevil celkem třikrát. V červenci roku 2019 houpal na klíně Gretu Thunberg a v listopadu téhož roku pak byl součástí velké koláže k výročí 30. let od Sametové revoluce. Zatím naposledy se na titulní straně objevil ve 49. čísle roku 2020, kde v rozhovoru s Markem Stonišem a Bohumilem Pečinkou říká, že se nemáme bát a že nám přehnané zákazy, karantény a lockdowny velmi uškodí.

Časopis Reflex č. 49 s Václavem Klausem na obálce je k dostání od čtvrtka 3. prosince v trafikách a na webu ikiosek.cz >>>

Václav Klaus na obálce Reflexu: 2020/49Václav Klaus na obálce Reflexu: 2020/49Foto Časopis Reflex

Diskuse ke článku