nahoru

Koronavirus proměnil hypotéky k lepšímu. Co vše se změnilo na hypotečním trhu?

Prezentace klienta 14. září 2020 • 00:00
.
.
• foto: 
dotFOX

Koronavirová pandemie významnou měrou ovlivnila hypoteční trh. Hypotéky i přes avizované zdražování zlevnily a staly se dostupnější. Jakých změn se letos dočkaly a co očekávat od úvěrů na bydlení na podzim?

Letos se hypoteční trh otřásá v základech. Vše, co bylo pozvolna v minulých letech nastavováno, je nyní pasé.

Hypotéky jsou opět dostupnější

Limity dostaly stopku a Česká národní banka hypotéky zpřísňovala s cílem předejít předluženým domácnostem. Letos byly ale nově nastavené limity zrušeny. Jedná se o ukazatele DTI a DSTI, které zohledňovaly poměr půjčené částky a měsíční splátky k čistému příjmu.

Parametr LTV, tedy poměr k hodnotě zastavené nemovitosti, nebyl zcela zrušen, ale mírně upraven. Nově si lze půjčit až 90 % z ceny bytu či domu. Ještě na začátku roku přitom bylo možné sjednat úvěr v maximální výši 80 % z hodnoty nemovitosti. Banky mají navíc možnost využít v 5 % případech výjimku a poskytnout klientům půjčku ještě vyšší. Hypoteční kalkulačky jsou tak aktuálně přívětivější a jejich výpočty projde daleko více žadatelů.

Koupě bytu vyjde levněji, daň z nabytí je zrušena

Další novinkou, která je ku prospěchu zájemcům o vlastní bydlení, je zrušená daň z nabytí nemovitosti. Kupující díky tomu ušetří 4 % z hodnoty bytu či domu, u nemovitosti za 3 000 000 Kč tak úspora činí 120 000 Kč.

Peníze navíc lze dát do rekonstrukce, nových spotřebičů nebo je uložit bokem na horší časy.  K těmto účelům je možné využít spořicí účet, stavební spoření a spoustu dalších spořicích a investičních produktů, které ušetřenou částku zhodnotí.

Hypotéky jsou levnější a dostupné i online

Mezi další změny, které koronavirová pandemie přinesla a které řada žadatelů o hypotéku přivítala, jsou nižší úrokové sazby a vyřízení bezkontaktní hypotéky. Online hypotéka je vyřízena bez osobní schůzky na pobočce, tudíž je minimalizováno riziko nemoci COVID19. Vše lze zvládnout na internetu, popřípadě s hypotečním bankéřem po telefonu.

Co se úrokových sazeb týká, ty od dubna klesají, z březnové 2,44% sazby se dostaly v srpnu na průměrnou výši 2,11 %.

Jaký bude vývoj hypoték na podzim roku 2020?

Podzim se ponese nejspíš v duchu druhé vlny koronavirové pandemie, kdy dojde i ke zpomalení hypotečního trhu. I přestože strmý nárůst úrokové sazby se nepředpokládá, čekat na nižší úroky a na to, abyste si mohli půjčit nejvýhodněji, se nemusí vyplatit. Banky jsou v tvrdém konkurenčním boji a z důvodu nejisté budoucnosti se většina z nich do velkých změn na podzim nepohrne.

Podzim ale mnoho klientů vrátí zpět do minulosti. Je nutné pamatovat na to, že od listopadu je opět nutné začít úvěry řádně splácet v plné výši, což se týká těch, kteří na jaře požádali o odklad hypotečních splátek.Klíčová slova: prclanek, reklama, finance, půjčky, dotfox