nahoru

Tisíce amfor a dva a půl tisíce let starý vrak na mořském dně. V Řecku otevřeli unikátní podvodní muzeum

-bam-, ČTK 2. srpna 2020 • 13:30
Video se připravuje ...
Antický vrak u řeckého ostrova Peristera otevřeli jako muzeum
• video: 
Bluemed

Řecko v sobotu slavnostně otevřelo své první muzeum pod mořskou hladinou. K vidění je vrak lodi, která převážela několik tisíc amfor a v Egejském moři ztroskotala v 5. století před naším letopočtem. Pro amatérské potápěče bude muzeum k dispozici od 3. srpna do 3. října a turistům, kteří se potápění nevěnují, se nabízí virtuální prohlídka v informačním centru na ostrově Alónnisos.

"Vrak je v hloubce 21 až 28 metrů u břehu ostrůvku Peristera a je tam 3000 až 4000 amfor," sdělila v rozhovoru s televizí Skai šéfka městské rady na Alónnisosu Maria Agaluová.

Pari Kalamaraová, jež řídí řecký úřad památek nacházejících se v moři, řekla, že loď přepravovala amfory s vínem. Plavidlo, které se potopilo za bouře v roce 425 před naším letopočtem, bylo na cestě mezi severořeckým poloostrovem Chalkidiki a ostrovem Skopelos v Egejském moři. "Množství těch amfor svědčí o velikosti lodi, byla opravdu velká," prohlásila Kalamaraová. Většina nádob, které objevil v roce 1985 jeden rybář, je nepoškozená.

Řecké úřady mají v plánu zpřístupnit turistům provozujícím potápění také čtyři další potopené antické lodě.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.