Trump s Rusy americké volby nekoordinoval, nejsou o tom důkazy, řekl prokurátor | Reflex.cz
nahoru

Prokurátor: Rusko Trumpovi ve volbách nepomohlo. Demokraté žádají zveřejnění celé zprávy z vyšetřování

ČTK25. března 2019 • 11:37
Prokurátor: Rusko Trumpovi ve volbách nepomohlo. Demokraté žádají zveřejnění celé zprávy z vyšetřování
foto: Reuters

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle amerického ministerstva spravedlnosti nedospěl k závěru, že Trumpův volební tým a jeho poradci koordinovali svou činnost s Ruskem. Podle dalšího Muellerova závěru se Trump nedopustil zločinu, vyšetřovatel ale nevyloučil, že prezident bránil ve výkonu spravedlnosti.

Vyplývá to z dopisu, který právním výborům Kongresu zaslal ministr spravedlnosti a generální prokurátor William Barr. Trump závěry Muellerova vyšetřování uvítal a prohlásil, že byl shledán nevinným. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a demokratický senátor Chuck Schumer ve společném prohlášení požádali o zveřejnění celé Muellerovy zprávy.

Z dopisu, který shrnuje závěry Muellerovy zprávy, rovněž podle agentury AP plyne, že Muellerovy důkazy nestačí k rozhodnutí o tom, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti. Barr uvedl, že Mueller vyhodnocení Trumpovy činnosti nechal na ministerstvu spravedlnosti.

Amerika čeká na zveřejnění celé zprávy

Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016. Nyní svou práci ukončili a Mueller v pátek večer předal závěry ministrovi spravedlnosti Barrovi. Ten má nyní osud informací z ostře sledovaného vyšetřování ve své moci a rozhodne o tom, v jaké formě zjištění prezentovat Kongresu.

Barr prý spolu se svým náměstkem Rodem Rosensteinem dospěl k závěru, aniž by se zabýval ústavními otázkami týkajícími se vznesení obvinění proti úřadujícímu prezidentovi. Uvedl také, že zveřejní i další informace z Muellerovy zprávy, ale část jejího obsahu podléhá omezením. O tom, co musí podle zákona zůstat utajeno, rozhodne ministerstvo spravedlnosti.

Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech

Trump lituje, čím si musela Amerika projít

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na Twitteru uvedla, že podle závěrů ministerstva spravedlnosti je Trump zcela nevinen. Obdobně se následně vyjádřil také sám prezident Trump a doplnil, že je mu líto, že si tím vším musely Spojené státy projít. "Udržme Ameriku velikou," napsal v prvním komentáři na Twitteru od pátečního ukončení vyšetřování. Trumpův právní tým označil závěry z Barrova dopisu za "zadostiučinění". Trumpův advokát Rudi Giuliani uvedl, že závěry vyšetřování jsou lepší, než očekával.

Méně spokojený byl naopak demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler, který řekl, že chce, aby Barr brzy o závěrech Muellerova vyšetřování vypovídal před výborem. "Ve světle velmi znepokojujících nesrovnalostí a konečného rozhodování na ministerstvu spravedlnosti po vydání Muellerovy zprávy, v níž prezidenta nezprostil obvinění, budeme chtít, aby v brzké budoucnosti Barr vypovídal před sněmovním právním výborem," uvedl Nadler s tím, že podle Barra Trump vlastně mohl bránit výkonu spravedlnosti; jen není dostatek důkazů, že tak činil cíleně, aby byl obžalován.

Mayová údajně čelí vzpouře ve své vládě, pondělí rozhodne o jejím konci

Výslechy nekončí, v řádu "týdnů a měsíců" vyjde najevo víc

Podobně se vyjádřila také demokratická senátorka Kamala Harrisová, zatímco její stranická kolegyně senátorka Elizabeth Warrenová připomněla, že zákonodárci hlasovali pro celé zveřejnění, nikoliv shrnutí Muellerovy zprávy. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a demokratický senátor Chuck Schumer ve společném prohlášení také požádali o zveřejnění celé Muellerovy zprávy, což zdůvodnili nejasnostmi ohledně toho, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.

Republikánský senátor Richard Burr, který předsedá senátnímu výboru pro tajné služby,  uvedl, že ministr spravedlnosti by měl z Muellerovy zprávy zveřejnit co nejvíce. Zároveň doplnil, že jeho výbor ještě musí řadu osob vyslechnout a pak v nadcházejících "týdnech a měsících" sepíše zprávu o snaze Ruska ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb.

Muellerův tým v rámci vyšetřování podle Barrova dopisu vydal 2800 obsílek a 500 příkazů k domovním prohlídkám. Zaměstnal 19 právníků a 40 agentů FBI, analytiky, účetní a další experty. Tým vyslechl přibližně 500 svědků.

Forrest Gump 2: Forrest Junior má AIDS, tančí s Lady Dianou a jezdí v autě O. J. Simpsona
New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější