Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech | Reflex.cz
nahoru

Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech

Clara Zangová25. února 2019 • 15:50
Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech
foto: Facebook

Donald Trump, figura, která je z mnoha stran terčem posměchu, karikatur a vděčným tématem amerických satirických pořadů v čele s Last Week Tonight, má i své krajní zastánce. Mezi ně patří i albánský malíř Avni Delvina, pro nějž je americký prezident natolik heroickou postavu, že mu zasvětil téměř 50 malířských a grafických děl. Ta jsou teď k vidění v albánské Tiraně.

„V době všeobecného klamu je pravdomluvnost revolučním činem,“ cituje umělec George Orwella, když se ho novináři ptají, proč zasvětil dva roky své práce právě Donaldu Trumpovi. Ač je právě americký prezident často obviňován z pokřivování faktů, pro Delvinu je ztělesněním boje proti fake news.

Na výtvarníkových malbách, grafikách a kolážích je Trump vyobrazován jako hrdina, neli bůh. Můžete ho spatřit coby Ježíše na kříži, součást slavné Michelangelovy piety nebo svalovce, který poráží v páce George Sorose. Co pro 61letého Albánce Trump znamená, výstižně vyjadřuje i da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), kde přisoudil Ježíši Trumpovu tvář. Adoraci se nevyhnula ani první dáma Melania Trump, která se na jednom z obrazů stala da Vinciho Giocondou.

Poznáte tuhle krásku? Takhle vypadala Melania Trumpová, když jí bylo 16 let

Cena Trumpa je nevyčíslitelná

Soubor děl se jmenuje jednoduše – The Donald. Autor obdivuje americké republikány, ale Trump je pro něj skutečným idolem. „Kampaň proti Trumpovi, kterou vytvářejí média po celém světě už od jeho zvolení, mne vyprovokovala k tomu, abych vytvořil tuto výstavu,“ vysvětluje Delvin svůj hněv.

Žádné z děl není na prodej. Cena výstavy je podle slov autora nevyčíslitelná. „Je to dvouletý produkt obrovského rozhořčení, které ve mně vyvolaly útoky na tak svobodného ducha, jakým je Donald Trump. Mezinárodní politika jej potřebuje,“ uzavírá umělec. Ostatně v Albánii není podobný postoj nijak výjimečný. Země je až extrémně nakloněná všemu americkému a v blízkosti hlavního města Tirany je po něm dokonce pojmenovaný bulvár.

10 nejdražších českých fotografií roku 2018: Akt od Drtikola se prodal za jeden a půl…
Těžký Gustav: Největší válečné dělo v dějinách sestrojili nacisté, jeho děsivá síla ale…Klíčová slova: umění, grafika, malba, Trump, Albánie, výstava


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější