Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech | Reflex.cz
nahoru

Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech

Clara Zangová25. února 2019 • 15:50
Trump jako Ježíš na kříži: Bezbřehá láska k americkému prezidentovi ve 46 obrazech
foto: Facebook

Donald Trump, figura, která je z mnoha stran terčem posměchu, karikatur a vděčným tématem amerických satirických pořadů v čele s Last Week Tonight, má i své krajní zastánce. Mezi ně patří i albánský malíř Avni Delvina, pro nějž je americký prezident natolik heroickou postavu, že mu zasvětil téměř 50 malířských a grafických děl. Ta jsou teď k vidění v albánské Tiraně.

„V době všeobecného klamu je pravdomluvnost revolučním činem,“ cituje umělec George Orwella, když se ho novináři ptají, proč zasvětil dva roky své práce právě Donaldu Trumpovi. Ač je právě americký prezident často obviňován z pokřivování faktů, pro Delvinu je ztělesněním boje proti fake news.

Na výtvarníkových malbách, grafikách a kolážích je Trump vyobrazován jako hrdina, neli bůh. Můžete ho spatřit coby Ježíše na kříži, součást slavné Michelangelovy piety nebo svalovce, který poráží v páce George Sorose. Co pro 61letého Albánce Trump znamená, výstižně vyjadřuje i da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), kde přisoudil Ježíši Trumpovu tvář. Adoraci se nevyhnula ani první dáma Melania Trump, která se na jednom z obrazů stala da Vinciho Giocondou.

Poznáte tuhle krásku? Takhle vypadala Melania Trumpová, když jí bylo 16 let

Cena Trumpa je nevyčíslitelná

Soubor děl se jmenuje jednoduše – The Donald. Autor obdivuje americké republikány, ale Trump je pro něj skutečným idolem. „Kampaň proti Trumpovi, kterou vytvářejí média po celém světě už od jeho zvolení, mne vyprovokovala k tomu, abych vytvořil tuto výstavu,“ vysvětluje Delvin svůj hněv.

Žádné z děl není na prodej. Cena výstavy je podle slov autora nevyčíslitelná. „Je to dvouletý produkt obrovského rozhořčení, které ve mně vyvolaly útoky na tak svobodného ducha, jakým je Donald Trump. Mezinárodní politika jej potřebuje,“ uzavírá umělec. Ostatně v Albánii není podobný postoj nijak výjimečný. Země je až extrémně nakloněná všemu americkému a v blízkosti hlavního města Tirany je po něm dokonce pojmenovaný bulvár.

10 nejdražších českých fotografií roku 2018: Akt od Drtikola se prodal za jeden a půl…
Těžký Gustav: Největší válečné dělo v dějinách sestrojili nacisté, jeho děsivá síla ale…Klíčová slova: umění, grafika, malba, Trump, Albánie, výstava


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bruce Springsteen: Rocker s typickým chraplákem, který se stal jedním se symbolů amerického patriotismu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější