Babiš a Hamáček „dost podstatně“ přidávají, zaměstnancům státu bude líp. Maká erár o to víc a efektivněji? | Reflex.cz
nahoru

Babiš a Hamáček „dost podstatně“ přidávají, zaměstnancům státu bude líp. Maká erár o to víc a efektivněji?

Jana Bendová29. srpna 2018 • 14:00
Jan Hamáček a Andrej babiš
Jan Hamáček a Andrej babiš
• foto: 
profimedia.cz

Státní zaměstnanci si opět polepší. Podle šéfa ČSSD Hamáčka „dost podstatně“, průměrně o osm procent, záleží na profesi. Pět týdnů před volbami udělaly ANO a ČSSD za peníze daňových poplatníků radost statisícům voličů a jejich rodinám. Nač vymýšlet a platit nějaké předvolební kampaně, že?!

Ne že by člověk nepřál druhému lepší výplatu. Jenže my se tady v Česku dostáváme do absurdní situace. Na jedné straně soukromým firmám a podnikatelům (ti táhnou ekonomiku) chybí zaměstnanci, musí tudíž zvyšovat produktivitu práce, a na straně druhé stát nabírá lidi a ještě jim přidává. Vedlejší efekt: vládní politici si za erární peníze koupí přízeň další nemalé skupiny voličů.

Zvýšení penzí: Proč poslanci posilují diskriminaci?
Petr Kolman 24. srpna 2018 • 14:02

Zvýšení penzí: Proč poslanci posilují diskriminaci?

Přitom počet státních zaměstnanců u nás výrazně roste. V éře počítačů! Ekonomové nad takovým trendem kroutí hlavou. V roce 2014 pracovalo ve státní sféře 416 tisíc státních zaměstnanců, letos už jich je 453 tisíc. V celém veřejném systému pak pracuje 682 500 lidí, kteří dostávají plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění.

O další a další miliardy rostou i náklady na ni, protože předchozí i současná vláda přidávají stále. Průměrný výdělek je ve státním už o víc než tisícikorunu vyšší než v soukromém. Zaměstnanci veřejné sféry si letos prvním čtvrtletí proti stejnému období minulého roku polepšili v průměru o 14,2 procenta! Zdroje prý jsou - ovšem deficit státního rozpočtu také.

Doktorka Bradáčová, Kajínek a Buddha aneb Příští hlavou státu by měla být žena!

Pochyby nad smysluplností takové politiky má ztišit slib, že ve státní sféře ubyde přes tisícovku míst. Prý, snad, takový je plán - jenže víme, jak antibyrokratické plány u nás obvykle končí.

Otázka daňového poplatníka závěrem: Jestliže se počet zaměstnanců státu zvyšuje a zvyšují se jim i výdělky, zlepšuje se výkon státní správy? Populárním politickým výrazem: „Maká“ více, lépe a efektivněji? Stačí hádat jen jednou.

Vladimír Pikora: Babišova EET se neosvědčila. Jak je to možné?
VLADIMÍR PIKORA 23. srpna 2018 • 10:51

Vladimír Pikora: Babišova EET se neosvědčila. Jak je to možné?

Buldozer Džordžíno se vrátil v plné parádě aneb Proč si zasloužíme Paroubkův tajný deníček
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
23,040
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější