Babišovo hnutí ANO může přijít o moc nad Prahou. Mnohé tomu nasvědčuje | Reflex.cz
nahoru

Babišovo hnutí ANO může přijít o moc nad Prahou. Mnohé tomu nasvědčuje

Viliam Buchert13. srpna 2018 • 13:18
Tým odborníků: Andrej Babiš a Adriana Krnáčová
Tým odborníků: Andrej Babiš a Adriana Krnáčová
• foto: 
Ladislav Křivan

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vede s velkou převahou všechny průzkumy volebních preferencí na celostátní úrovni. V současnosti má v Praze i nepříliš populární primátorku Adrianu Krnáčovou, která se mylně domnívá, že ji osvítila všechna moudrost světa. Jenže právě v hlavním městě může ANO v podzimních volbách do zastupitelstev obcí přijít o moc. A nemuselo by to být ani tak složité.

Koalice na místních úrovních ne vždy kopírují to, co vidíme na celostátní úrovni. Jenže právě v Praze to vypadá tak, že říjnové volby by zde mohly nejsilnější vládní stranu od řízení města odstavit. Kromě reálných výsledků to má jednu podmínku – že některé strany a hnutí, které dnes deklarují jednoznačný odpor k ANO i samotnému Babišovi, po volbách neotočí. Rozložení sil je totiž v Praze jiné než v ostatních částech republiky.

V Praze se nedají očekávat nijak oslnivé výsledky jak ČSSD, tak KSČM či Okamurovy SPD. Tedy všech tichých i otevřených partnerů ANO na celostátní úrovni. Slabší než jinde je v metropoli i samotné ANO. K většině, jež by ovládla magistrát, mohou mít všechny tyto strany dohromady daleko.

Centrální banky otevírají nůžky mezi chudými a bohatými, zjistili ekonomové z centrální…

Povolební matematika

Naopak Babišovi protivníci, jako je Česká pirátská strana, ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL, ale i hnutí Praha sobě pod vedením Jana Čižinského, by naopak dohromady mohli pohodlně dosáhnout na 60 procent všech hlasů. Pokud by se chtěli domluvit, Babiš by skončil v Praze v opozici.

Na první pohled to vypadá jednoduše, ale samozřejmě povolební matematika bývá daleko složitější, než někdy ukazují výsledky.

Některé strany pravého středu, jako ODS, TOP 09, STAN či lidovci, se už rozumně dohodly na společných kandidátech v některých senátorských obvodech. Dá se předpokládat, že mnozí z těchto lidí uspějí. Velkým testem se symbolickým významem by pro vládnoucí koalici pak mohla být moc nad Prahou.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Destrukce Babišova postavení

Pokud by bylo ANO v opozici v Praze i některých dalších městech, mohla by začít postupná destrukce Babišova velmi silného postavení. Vyžádá si to ale hodně trpělivosti, překvapivých a odvážných tahů i snahu najít kompromis u samotných Babišových protivníků.

Zda je něco takového možné, uvidíme už za 8 týdnů. Babišovo ANO pro to udělalo hodně. Má neoblíbenou pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, na poslední chvíli šachovalo se svojí kandidátkou a pod vedením hnutí ANO se toho v Praze nic moc nestalo. Některé představy hnutí sice vypadaly před čtyřmi lety lákavě, ale realita pak pokulhávala na obě nohy. V Praze se staví málo důležitých a významných staveb pro občany, doprava často kolabuje, město je neúnosně přecpané turisty a někdy se zdá, že magistrát neví, co dělat.

Zpovykaní Pražáci, jak je nazvala primátorka Krnáčová, to teď mohou nechat všechno „sežrat“ Andreji Babišovi.

Zaostřeno na porody. Fotografka zachytila rozdíly mezi zrozením života ve Švédsku a …
Babiše se nebojím. Děláme na kauze, která může znamenat jeho politický konec, říká …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější