nahoru

Karel Steigerwald: Budeme mít vládu 17. listopadu

Karel Steigerwald, -swp- 15. října 2021 • 18:00
Video se připravuje ...
Kecy a politika 22: Horký Fiala a drahé Babišovo Česko
• video: 
reflex.cz

Osmého listopadu má být (a zřejmě bude) svolána nová sněmovna, která dá důvěru vládě Petra Fialy. Není to dobré datum, je to výročí bitvy na Bílé hoře (8. 11. 1620) kterou vedle bitvy u Lipan (30. 5. 1434) rádi považujeme za příčinu třistaleté tragédie. Sněmovna, která dostane do vínku takové hořké výročí, nebude určitě ráda. 

Sněmovnu by víc potěšilo výročí 17. listopadu. Je jen o pár dní později a považujeme ho za začátek konce komunistické vlády i ruské okupace. Takové výročí by sněmovnu i nás jistě potěšilo víc než vzpomínka na Bílou horu, symbol ponížení. 

Fialova vláda by mohla být jmenovaná právě 17. listopadu. Od věci to není, protože se s touto vládou spojují naděje, že se česká politika k ideálům listopadu 1989 vrátí. Po dlouhé době nejsou v této sněmovně komunisti, kteří ideály listopadu odmítají a ve sněmovně už třicet let neměli být. A vládu tvoří strany, které ze svobodomyslných ideálů listopadu tak či onak vycházejí. Proto by se vláda mohla jmenovat 17. listopadu. 

To datum se, jak to u Čechů bývá, rádo hanobí. Ideály politické svobody, které sametová revoluce přinesla, se hanobí také. Prý nás čeká jakási „postdemokracie“. Ne, čeká nás další rozvíjení demokracie, které tu zatím po třiceti letech máme jen první dávku. A i tu už je třeba bránit. 

Tak se, vládo, nazvi vládou 17. listopadu.  Ať máš to datum denně před očima. Připomene ti tvé hlavní polistopadové úkoly. 

 

Karel Steigerwald, -swp-Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.