nahoru

Přečetli jsme za vás: SPD má v programu referendum o vystoupení z EU, Babiš chce víc integrace

Šimon Kadeřávek 21. září 2021 • 15:00
Přečetli jsme za vás: Co říkají strany na členství Česka v EU a Nato?
Přečetli jsme za vás: Co říkají strany na členství Česka v EU a Nato?
• foto: 
ČTK; koláž reflex.cz

Mezinárodní organizace bývají často diskutovaným tématem. Zatímco před několika lety Česká republika slavnostně vstupovala do Evropské unie, nyní se situace změnila a političtí lídři mluví o czexitu. Viní EU z nadměrné byrokracie, zavádění nesmyslných vyhlášek a ignorace závažných problémů. Některé strany hovoří i o odchodu z NATO, Severoatlantickou alianci totiž hodnotí jako zbytečnou.

Klidné vody evropské politiky rozhýbal případ Velké Británie, ostrovní stát vyvolal 23. června 2016 referendum o ukončení členství v Evropské unii. Obyvatelé se vyjádřili jasně a rozhodli o tzv. brexitu (odchodu Británie z EU). Neočekávané se stalo skutečností a Spojené království opustilo Evropskou unii 31. ledna 2020. Velká část zemí začala řešit, zda by neměly volit stejný scénář.

ANO

V graficky vyvedeném programu hnutí Andreje Babiše se o Evropské unii dočteme často. ANO se chce totiž podílet na integraci napříč všemi možnými odvětvími. „Chceme zůstat aktivním a uznávaným členem NATO a EU,“ zní jedna z nejdůležitějších vět. O pár stránek dál se dokonce mluví o tom, že Česká republika musí (!) zůstat členem. V další větě je zmínka o důležitosti reformy v rámci Evropské unie. „EU musí více deregulovat, snižovat daně a byrokracii, podporovat startupy a inovace,“ nabízí rovnou řešení.

I členství v další mezinárodní organizaci je dle hnutí ANO nezpochybnitelné. „Silné transatlantické vztahy zůstávají naší prioritou,“ stojí v brožuře. Podobně jako SPOLU chce vládnoucí uskupení utvrdit spolupráci se státy V4.

Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)VIDEO Videohub

SPOLU

„Jednoznačná orientace na Západ,“ píše se tučným písmem ve volebním programu ambiciózní koalice. SPOLU razí názor: „Budoucnost Česka je v EU a NATO.“ Členství v těchto organizacích vidí jako klíčové, nespatřují žádnou smysluplnou alternativu k Evropské unii. V Severoatlantické alianci má Česko závazky, které musí plnit. Koalice v čele s Fialou nezapomíná ani na spolupráci s dalšími zeměmi jako Izrael, Japonsko či Tchaj-wan.

Klíčovým názorem je setrvání v obou mezinárodních organizacích, což může voliče přilákat či odpudit.

Volební lídři 2021: Petr Fiala (ODS, lídr koalice Spolu)VIDEO Videohub

Piráti a Starostové

Další koalice prosazuje, aby Česko bylo aktivním členem NATO. „Podpoříme společné vojenské mise demokratických států a vojenskou přítomnost v pobaltských státech,“ doufají Piráti se Starosty. Uskupení se dívá do budoucnosti a v programu se věnuje se českému předsednictví v Radě EU. „Chceme být ostatními členskými zeměmi bráni za spolehlivého a zodpovědného partnera,“ je jasně řečeno na otázku setrvání ČR v Evropské unii.

I Piráti a Starostové chtějí spolupracovat s dalšími ideově spřízněnými státy, nejen s těmi z V4. Dále se zavazují k aktivnímu členství v OSN či MMF. Jedním z bodů je také prohloubení diplomatických styků s Tchaj-wanem, podobně jako u koalice SPOLU.

Volební lídři 2021: Ivan Bartoš (Piráti, lídr koalice Pir+STAN)VIDEO Videohub

SPD

Postoje SPD vůči Evropské unii jsou většině voličů známé. Tomio Okamura nechce být „provincií EU“, má v plánu rozvíjet a bránit suverénní Českou republiku. „Budeme požadovat referendum o každém předání státní suverenity na orgány EU a referendum o vystoupení z EU,“ zní z tábora SPD. Straníci totiž vnímají Evropskou unii jako viníka nelegální migrace.

„Podporujeme spolupráci svobodných států v Evropě,“ stojí v programu. V případě NATO si SPD myslí, že je potřeba posilovat vlastní obranné schopnosti. Je logické, že strana odmítá projekt společné armády EU.

KSČM

Strana s třešněmi ve znaku chce, aby občané naší země měli důstojný život. S tím souvisí jeden z bodů, KSČM totiž nedopustí, aby se s Čechy jednalo jako s druhořadými obyvateli Evropské unie. Z hlediska rozhodování volají komunisté po referendu o pokračujícím členství České republiky v EU, tudíž nemluví o odchodu z mezinárodní organizace.

„Vystoupení České republiky z paktu NATO,“ říká jasně volební program na jejich stránkách. Logicky také požadují stažení vojáků ze zahraničních misí. Jak už je u KSČM zvykem, chtějí, podobně jako prezident Miloš Zeman obnovit vztahy s Ruskem a Čínou.

Volební lídři 2021: Vojtěch Filip (KSČM)VIDEO Videohub

Přísaha

„Česká republika je zakotvená v unijních a atlantických strukturách, na tom nechceme nic měnit,“ píše se ve volebním programu politického nováčka. Tým Roberta Šlachty by rád reformoval a vylepšil Evropskou unii, dle něj je potřeba narovnat právní vztahy mezi starými a novými členskými státy. „Více dosáhneme a změníme uvnitř evropského domu,“ je tak nad slunce jasné, že Přísaha czexit prosazovat nebude.

V rámci evropské politiky chce, aby Česko hájilo svá práva, podobně jako to dělá Dánsko či Nizozemí. Chce docílit toho, aby Česká republika byla respektovanějším a zodpovědnějším členem. „Ano, EU s reformou,“ stojí na dalších řádkách. Přísaha je také pro setrvání České republiky v NATO.

TSS (Trikolora Svobodní Soukromníci)

Kritika na adresu Evropské unie zaznívá i z koalice TSS. „Evropská unie však přestala být společenstvím svobodných států a prostorem pro volný pohyb zboží a služeb, který jsme vždy podporovali,“ je uvedeno ve čtvrtém bodě programu. TSS chce připravit Česko na Evropu bez Evropské unie, protože si myslí, že EU nevyhnutelně zanikne.

Nabízí variantu v podobě uskupení EFTA (Evropské sdružení volného obchodu). Trvají rovněž na prohloubení spolupráce se státy Visegrádské čtyřky. „Jako suverénní členský stát NATO jsme připraveni postupovat výlučně v souladu se zněním Severoatlantické smlouvy a vždy si zvolit způsob pomoci jinému členskému státu,“ stojí v programu na adresu Severoatlantické aliance.

ČSSD

Sociální demokraté míří především na růst platů a zajištění důstojného života po koronavirové pandemii. Další body se týkají problematiky vlastního bydlení, které je podle ČSSD nedosažitelným snem. O odchodu či setrvání v Evropské unii a NATO jejich program mlčí.

Volební lídři 2021: Jan Hamáček (ČSSD)VIDEO Videohub

Šimon KadeřávekVolby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.