nahoru

Proč nemáte ve schránce lístky pro druhé kolo senátních voleb? Odpověď je jednoduchá

-mic- 7. října 2020 • 12:50
Volební lístky pro druhé kolo voleb dostanete až ve volební místnosti (ilustrační foto)
Volební lístky pro druhé kolo voleb dostanete až ve volební místnosti (ilustrační foto)
• foto: 
ČTK/Taneček David

Druhé kolo senátních voleb má oproti prvnímu kolu kromě jiných věcí dvě zásadní odlišnosti. Zaprvé vybíráte jen mezi dvěma kandidáty, kteří postoupili z prvního kola. Zadruhé volební lístky vám nepřijdou domů. Tím se ale nenechte zmást. Pokud bydlíte v jednom z obvodů, kde se volí senátor letos, volební lístky dostanete přímo ve volební místnosti.

Volby do Senátu se vyznačují velmi nízkou volební účastí. Druhé kolo, které zpravidla neprobíhá v kombinaci s komunálními či krajskými volbami, má účast ještě menší než kolo první. K nízké účasti ve druhém kole může přispívat i fakt, že lidé nedostávají volební lístky domů.

Zákon totiž stanoví, že volební lístky pro druhé kolo senátních voleb dostane volič až ve volební místnosti. Proč? Nové hlasovací lístky se tisknou až po ukončení prvního kola a před druhým kolem není dostatek času na zajištění včasné distribuce lístků do všech domácností.

To, že lístky nedostanete až domů, ale může mít i jiná dvě vysvětlení. Buď byl ve vašem obvodě zvolen senátor už v prvním kole, nebo se vás letos volby do Senátu prostě netýkají. Ty totiž probíhají jen ve třetině obvodů.

Jediným úspěšným kandidátem zvoleným v dnešních senátních volbách v prvním kole je Zbyněk LInhart (za STAN). Získal nadpoloviční počet hlasů ve volebním obvodu Děčín. Voleb se zúčastnilo přibližně 30,02 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů. Linhart je třináctým senátorem zvoleným v prvním kole. Už v roce 1996 to dokázali čtyři politici, naposled v roce 2018 uspěli napoprvé Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Jiří Drahoš (za STAN).

Ve druhém kole můžete využít drive-in

Lidé, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, budou moci  rozhodovat o budoucích senátorech z auta. Budou mít možnost ve finále letošních senátních voleb hlasovat jako první. Ve středu 7. října od 07:00 do 15:00 pro ně budou připraveny volební drive-in stanoviště, stejně jako před týdnem.

Voliči v karanténě, kteří budou chtít hlasovat doma, by měli do čtvrtečních 20:00 požádat krajský úřad o hlasování do speciální přenosné volební schránky. Ve čtvrtek a v pátek bude možné volit v sociálních zařízeních, která budou kvůli koronaviru uzavřena a budou patřit bydlištěm do některého z 26 senátních obvodů, kde se zkraje víkendu bude hlasovat.

-mic-Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.