Senátní volby | Prezidentští kandidáti jdou do předem vyhraných obvodů. Změní tím v Senátu vůbec něco? | Reflex.cz
nahoru

Prezidentští kandidáti jdou do předem vyhraných obvodů. Změní tím v Senátu vůbec něco?

Oliver Adámek4. června 2018 • 07:00
Kandidáti do Senátu Jiří Drahoš a Marek Hilšer
Kandidáti do Senátu Jiří Drahoš a Marek Hilšer
• foto: 
Foto Aha! – R. Klejch, D. Černovský

V senátních volbách se chystá vyrazit do boje několik neúspěšných prezidentských kandidátů. U všech tří, kteří tento záměr oznámili, to dává smysl – měli ve volbách poměrně vysoké zisky a hned po vyhlášení výsledků se začalo spekulovat o pokračování jejich politických cest. Trochu bojácně si ale všichni zvolili pražské obvody se silnou liberální základnou a jejich kandidatury tím částečně ztrácí smysl.

Na Praze 2 a 3 kandiduje Marek Hilšer, v rozsáhlé Praze 4 Jiří Drahoš, modřanskou Prahu 12 si vybral diplomat Pavel Fischer. Rozhodnutý kandidovat má být i Realista Jiří Hynek, který ve volbách skončil sedmý s necelými dvěma procenty.

Výhra bez boje?

Všichni tři „protizemanovští“ jezdci z lednové volby si vybrali pro další dostih obvody, v nichž tradičně vyhrávají liberální, či řekněme prozápadní síly. Cílem jejich kandidatury přitom kromě zviditelnění vlastní osoby je i posílení tohoto názorového proudu na půdě senátu, alespoň s tímto argumentem všichni ke kandidatuře přistoupili. Reálně by ale jejich zvolení mnoho nezměnilo – v zásadě by akorát vystřídali dosavadní stranické senátory, kteří by u většiny zákonů hlasovali podobně jako oni.

Vezměme si pro ukázku obvod Prahy 2 a 3, který se pokusí dobýt Marek Hilšer. V tomto volebním období je za něj zvolený populární bojovník proti korupci Libor Michálek, navržený koalicí Pirátů, Zelených a lidovců. Hilšera Piráti podpořili v prezidentské volbě a jejich voliči, kterých je v centru Prahy víc než dost, se vlastně budou muset rozhodovat mezi dvěma „pirátskými“ kandidáty.

Hilšer navíc mohl kandidovat třeba v rodném Chomutově, kde měl v prezidentských volbách nadprůměrný výsledek. V současnosti sedí za chomutovský obvod v horní komoře komunista Václav Homolka, porazit jej by pro Hilšera byla zajímavá výzva a zároveň by případnou výhrou reálně pohnul rozložením sil v Senátu přidáním jednoho liberálního křesla navíc.

U dalších dvou kandidátů ze druhého a třetího místa boje o Hrad je situace podobná. Jiří Drahoš to má na Praze 4 rovněž celkem jisté. Ve druhém kole prezidentské volby ale vyhrál ve spoustě okresů mimo Prahu, kde by si také mohl věřit na úspěch.

Pavel Fischer zase mohl zkusit jednu z jihomoravských katolických bašt, kde by měl najít silnou základnu. Na Praze 12 se utká s ústavním právníkem Gerlochem, který by v Senátu případně zastával taky dost podobné hodnoty jako on, stejně jako pirátská kandidátka Eva Tylová.

(Ne)politik Drahoš

Jejich případnými výhrami se toho tedy nejspíš moc nezmění, akorát v horní komoře přibude pár známých tváří a Senát možná bude dostávat o trochu víc mediální pozornosti. U Marka Hilšera i Pavla Fischera se dá v budoucnu předpokládat snaha v celostátní politice pokračovat. Hilšer se svou low cost kampaní udělal v prezidentských volbách výsledek, na jaký jiní musí investovat desetimilony. A ve Fischerovi zas podle mnohých roste příští předseda KDU-ČSL.

Trochu nepochopitelné je pak počínání Jiřího Drahoše – založím zásadně nepolitický spolek, abych se pak nechal podpořit několika politickými stranami do voleb do Senátu, kde budu dělat politiku. A pro jistotu v obvodu, kde mám skoro stoprocentní jistotu úspěchu.

Kandidatura Drahoše, Fischera a Hilšera vlastně symbolizuje jeden problém českých prozápadních stran – nejdou dostatečně naproti voličům mimo velká města. Největší osobnosti nasazují v Praze, kde v některých případech stráví i největší část kampaně. A když do všech Lhot a Vsí přijede jen Okamura, tak tam holt vyhraje Okamura.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější