Senátní volby | Prezidentští kandidáti jdou do předem vyhraných obvodů. Změní tím v Senátu vůbec něco? | Reflex.cz
nahoru

Prezidentští kandidáti jdou do předem vyhraných obvodů. Změní tím v Senátu vůbec něco?

Oliver Adámek4. června 2018 • 07:00
Kandidáti do Senátu Jiří Drahoš a Marek Hilšer
Kandidáti do Senátu Jiří Drahoš a Marek Hilšer
• foto: 
Foto Aha! – R. Klejch, D. Černovský

V senátních volbách se chystá vyrazit do boje několik neúspěšných prezidentských kandidátů. U všech tří, kteří tento záměr oznámili, to dává smysl – měli ve volbách poměrně vysoké zisky a hned po vyhlášení výsledků se začalo spekulovat o pokračování jejich politických cest. Trochu bojácně si ale všichni zvolili pražské obvody se silnou liberální základnou a jejich kandidatury tím částečně ztrácí smysl.

Na Praze 2 a 3 kandiduje Marek Hilšer, v rozsáhlé Praze 4 Jiří Drahoš, modřanskou Prahu 12 si vybral diplomat Pavel Fischer. Rozhodnutý kandidovat má být i Realista Jiří Hynek, který ve volbách skončil sedmý s necelými dvěma procenty.

Výhra bez boje?

Všichni tři „protizemanovští“ jezdci z lednové volby si vybrali pro další dostih obvody, v nichž tradičně vyhrávají liberální, či řekněme prozápadní síly. Cílem jejich kandidatury přitom kromě zviditelnění vlastní osoby je i posílení tohoto názorového proudu na půdě senátu, alespoň s tímto argumentem všichni ke kandidatuře přistoupili. Reálně by ale jejich zvolení mnoho nezměnilo – v zásadě by akorát vystřídali dosavadní stranické senátory, kteří by u většiny zákonů hlasovali podobně jako oni.

Jak ANO a Babiš opět neuspějí ve volbách do Senátu, a přesto to budou vydávat za výhru

Vezměme si pro ukázku obvod Prahy 2 a 3, který se pokusí dobýt Marek Hilšer. V tomto volebním období je za něj zvolený populární bojovník proti korupci Libor Michálek, navržený koalicí Pirátů, Zelených a lidovců. Hilšera Piráti podpořili v prezidentské volbě a jejich voliči, kterých je v centru Prahy víc než dost, se vlastně budou muset rozhodovat mezi dvěma „pirátskými“ kandidáty.

Hilšer navíc mohl kandidovat třeba v rodném Chomutově, kde měl v prezidentských volbách nadprůměrný výsledek. V současnosti sedí za chomutovský obvod v horní komoře komunista Václav Homolka, porazit jej by pro Hilšera byla zajímavá výzva a zároveň by případnou výhrou reálně pohnul rozložením sil v Senátu přidáním jednoho liberálního křesla navíc.

U dalších dvou kandidátů ze druhého a třetího místa boje o Hrad je situace podobná. Jiří Drahoš to má na Praze 4 rovněž celkem jisté. Ve druhém kole prezidentské volby ale vyhrál ve spoustě okresů mimo Prahu, kde by si také mohl věřit na úspěch.

Pavel Fischer zase mohl zkusit jednu z jihomoravských katolických bašt, kde by měl najít silnou základnu. Na Praze 12 se utká s ústavním právníkem Gerlochem, který by v Senátu případně zastával taky dost podobné hodnoty jako on, stejně jako pirátská kandidátka Eva Tylová.

Referendum už za rok? Zbytečný humbuk, nejspíš neprojde senátem
Oliver Adámek 30. dubna 2018 • 17:26

Referendum už za rok? Zbytečný humbuk, nejspíš neprojde senátem

(Ne)politik Drahoš

Jejich případnými výhrami se toho tedy nejspíš moc nezmění, akorát v horní komoře přibude pár známých tváří a Senát možná bude dostávat o trochu víc mediální pozornosti. U Marka Hilšera i Pavla Fischera se dá v budoucnu předpokládat snaha v celostátní politice pokračovat. Hilšer se svou low cost kampaní udělal v prezidentských volbách výsledek, na jaký jiní musí investovat desetimilony. A ve Fischerovi zas podle mnohých roste příští předseda KDU-ČSL.

Trochu nepochopitelné je pak počínání Jiřího Drahoše – založím zásadně nepolitický spolek, abych se pak nechal podpořit několika politickými stranami do voleb do Senátu, kde budu dělat politiku. A pro jistotu v obvodu, kde mám skoro stoprocentní jistotu úspěchu.

Kandidatura Drahoše, Fischera a Hilšera vlastně symbolizuje jeden problém českých prozápadních stran – nejdou dostatečně naproti voličům mimo velká města. Největší osobnosti nasazují v Praze, kde v některých případech stráví i největší část kampaně. A když do všech Lhot a Vsí přijede jen Okamura, tak tam holt vyhraje Okamura.

Bohumil Pečinka: Drahošova kandidatura má spoustu slabin aneb Apolitičnost, nebo …
Takový malý převrat: Premiér Babiš rozvrací český bezpečnostní aparát
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější