Volby 2019 | Nejít k eurovolbám není žádná ostuda. Proč má někdo vlastně hlasovat o něčem, čemu nerozumí? | Reflex.cz
nahoru

Nejít k eurovolbám není žádná ostuda. Proč má někdo vlastně hlasovat o něčem, čemu nerozumí?

Petr Kolman11. května 2019 • 11:48
Evropská unie láká mladé k volbám, dobrovolníci šíří osvětu o jejím fungování
Evropská unie láká mladé k volbám, dobrovolníci šíří osvětu o jejím fungování
• foto: 
profimedia

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Média a sociální sítě jsou tudíž čím dál tím zaplněnější samozvanými moralizujícími mudrci, kteří apelují na to, aby lidé hlavně přišli k těmto volbám, prý jde o hodně. Ostatně jako před každými jinými volbami, ještě jsem nezažil, že by nějaký politik či jiný významnější, veřejně činný člověk řekl: Na tyhle volby se vykašlete, o nic v nich v zásadě nejde, zůstaňte doma. Zkusím vám uvést několik důvodů, proč blížící se volby opravdu zásadní nejsou.

Za prvé: Spousta kandidujících subjektů a politiků slibuje něco, co Evropský parlament (EP) vůbec nedělá a ani dělat nemůže, tudíž jde o nesmyslné sliby. Koneckonců pokud ani sami politici nevědí, co dělá EP, proč by to vlastně měl vědět volič. On to ostatně většinou skutečně neví. I když ne vždy si to férově přizná.

Za druhé: Je evidentní, že mnohým menším stranám a miniaturním hnutím vůbec nejde o to, že by někam byli zvoleni a tam něco prosadili, ale jde jim pouze a jen o peníze ve formě volebních příspěvků. Opět se roztáčí volební loterie o to, kdo dostane jedno procento hlasů, a tím pádem i nějaká ta eura. Proč by se na tomto „výdělečném cirkuse“ měl volič vlastně podílet?

Za třetí: Kandiduje čtyřicet volebních stran a hnutí. Vlastně již jen 39, jeden subjekt odstoupil, ale to je vlastně fuk. Kdo ze smrtelníků, kteří tráví průměrně 9 hodin v práci, pak se stará o dům, zahradu, rodinu, tchyni, auto, zubní hygienu, mistrovství světa v hokeji, rybičky a psa, má energii a čas ještě načíst 39 volebních programů? Stranou ponechme, že některé ministrany si daly program do názvu a jiné nemají dohledatelný program vlastně žádný.

Volby druhé kategorie

Za čtvrté: Většina kandidátů slibuje, že bude bojovat za ČR a bude hlasovat výhradně podle potřeb a přání Čechů – případně strana Moravané podle zájmu Moravanů. Europoslanec má ovšem z právního hlediska zastupovat zájmy všeho eurolidu a postupovat v zájmu celé EU, obdobně jako poslanci národních parlamentů, nezastupují jen ty, kteří je zvolili, ale všechny občany svého státu.

Za páté: Ačkoli se nám politici poslední týdny snaží do hlavy dostat, jak eurovolby nejsou žádné volby druhé kategorie, tak jimi prostě jsou. Vím, teď jsem napsal určité chucpe a budu asi vyloučen z demokratické rodiny, nicméně volby do národních parlamentů jsou z povahy věcí důležitější. Mimochodem o tom svědčí i výše finančních prostředků, které jednotlivé strany na ty které volby vynakládají. A kdyby byl EP tak důležitý, proč do něj nekandidují pan Babiš, pan Fiala, pan Kalousek, pan Filip či pan Okamura? Inu, dle skutků poznáš je.

Za šesté: Kdyby ještě žil komik Miloslav Šimek, tak by možná glosoval – paní Bubílková nezná kompetence EP ani špatně. Nalijme si čistého belgického piva: Skutečným pravomocím EP rozumí z laiků málokdo. Jaký má tedy význam, aby miliony lidí hlasovaly o něčem, čemu absolutně nerozumí, či tomu rozumí velice ale opravdu velice špatně? Čemu se tím reálně pomůže?

Fakt, že se někdo svobodně rozhodne nejít koncem května k volbám do EP, z něj automaticky nedělá horšího člověka. Je to jeho právo a neměl by za to být pranýřován. Jinak řečeno nejít k eurovolbám není neetické jednání, byť se nám i dvacetiletí youtubeři a politologové snaží nakukat opak.

Já ostatně – na rozdíl například od prezidenta Miloše Zemana – jsem i proti tomu, aby se z volebního práva, stala volební povinnost.

Autor je právník.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější