nahoru

Do hajzlu s brexitem: Britští liberálové jdou do eurovoleb s hanlivým sloganem

ČTK 10. května 2019 • 11:20
Předseda britských Liberalních demokratů Vince Cable
Předseda britských Liberalních demokratů Vince Cable
• foto: 
Twitter

Britští liberální demokraté chtějí před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu získat hlasy odpůrců odchodu Spojeného království z Evropské unie. Frustrované příznivce EU na svůj program chtějí upozornit mimo jiné peprným sloganem, který by se dal přeložit jako "Do hajzlu s brexitem". Při dnešním zahájení předvolební kampaně ovšem představili i alternativní slogan určený poněkud konzervativnějším voličům, informovala agentura Reuters.

Liberální demokraté dnes na twitteru zveřejnili fotografii svého předsedy Vince Cablea, který drží v rukou program strany do voleb do Evropského parlamentu. Na brožuře jsou vyobrazeny transparenty, z nichž ten nejvýraznější nese peprný nápis "Bollocks to brexit". To se dá volně přeložit jako "Do hajzlu s brexitem". Další transparenty v pozadí nesou nápis poněkud mírnější: "Stop brexitu".

Slovo "bollocks" se v hovorové britské angličtině používá k hanlivému označení nesmyslu. Heslo "Bollocks to brexit" v minulosti na tričkách či nálepkách používali různé skupiny příznivců setrvání Británie v EU.

"Je to pokus vyjádřit trochu ostřejší formou to, co si mnoho lidí ve skutečnosti myslí," uvedl v reakci na kritiku za použití vulgárního výrazu předseda liberálních demokratů Cable v rozhovoru s televizí ITV. Moderátorka stanice, která divákům brožuru ukazovala, přitom část názvu zakrývala prsty.

"Je to jasné, je to upřímné," bránil volbu hesla dále 76letý Cable. Někteří lidé se sice podle něj budou cítit uražení, "jiní si ale pomyslí: Tihle lidé říkají naprosto upřímně, co si myslí," dodal předseda Liberálních demokratů. Pro konzervativnější voliče má navíc strana připraveny brožury pouze s nápisem "Stop brexit".

Británie měla původně Evropskou unii opustit 29. března, později 12. dubna a nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Vláda premiérky Theresy Mayové donedávna prohlašovala, že se pokusí brexitovou dohodu schválit do 22. května, aby se nemuseli Britové účastnit voleb do Evropského parlamentu. V úterý ale faktický zástupce britské premiérky David Lidington uznal, že vláda dohodu včas neprosadí, a evropské volby se tak v Británii budou konat 23. května.

Liberální demokraté, kteří podporují setrvání Británie v EU, mají v 650členném britském parlamentu jen 11 poslanců. Z místních voleb z počátku května, které se konaly v Severním Irsku a velké části Anglie, ale vzešli posíleni. Počet svých křesel v místních radách téměř zdvojnásobili. Vládní konzervativci a opoziční labouristé naopak vyšli z voleb jako poražení.

ČTKVolby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.