Volby 2019 | Do hajzlu s brexitem: Britští liberálové jdou do eurovoleb s hanlivým sloganem | Reflex.cz
nahoru

Do hajzlu s brexitem: Britští liberálové jdou do eurovoleb s hanlivým sloganem

ČTK10. května 2019 • 11:20
Předseda britských Liberalních demokratů Vince Cable
Předseda britských Liberalních demokratů Vince Cable
• foto: 
Twitter

Britští liberální demokraté chtějí před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu získat hlasy odpůrců odchodu Spojeného království z Evropské unie. Frustrované příznivce EU na svůj program chtějí upozornit mimo jiné peprným sloganem, který by se dal přeložit jako "Do hajzlu s brexitem". Při dnešním zahájení předvolební kampaně ovšem představili i alternativní slogan určený poněkud konzervativnějším voličům, informovala agentura Reuters.

Liberální demokraté dnes na twitteru zveřejnili fotografii svého předsedy Vince Cablea, který drží v rukou program strany do voleb do Evropského parlamentu. Na brožuře jsou vyobrazeny transparenty, z nichž ten nejvýraznější nese peprný nápis "Bollocks to brexit". To se dá volně přeložit jako "Do hajzlu s brexitem". Další transparenty v pozadí nesou nápis poněkud mírnější: "Stop brexitu".

Slovo "bollocks" se v hovorové britské angličtině používá k hanlivému označení nesmyslu. Heslo "Bollocks to brexit" v minulosti na tričkách či nálepkách používali různé skupiny příznivců setrvání Británie v EU.

Trumpovo podnikání má za deset let ztrátu jedné miliardy USD

"Je to pokus vyjádřit trochu ostřejší formou to, co si mnoho lidí ve skutečnosti myslí," uvedl v reakci na kritiku za použití vulgárního výrazu předseda liberálních demokratů Cable v rozhovoru s televizí ITV. Moderátorka stanice, která divákům brožuru ukazovala, přitom část názvu zakrývala prsty.

"Je to jasné, je to upřímné," bránil volbu hesla dále 76letý Cable. Někteří lidé se sice podle něj budou cítit uražení, "jiní si ale pomyslí: Tihle lidé říkají naprosto upřímně, co si myslí," dodal předseda Liberálních demokratů. Pro konzervativnější voliče má navíc strana připraveny brožury pouze s nápisem "Stop brexit".

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

Británie měla původně Evropskou unii opustit 29. března, později 12. dubna a nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Vláda premiérky Theresy Mayové donedávna prohlašovala, že se pokusí brexitovou dohodu schválit do 22. května, aby se nemuseli Britové účastnit voleb do Evropského parlamentu. V úterý ale faktický zástupce britské premiérky David Lidington uznal, že vláda dohodu včas neprosadí, a evropské volby se tak v Británii budou konat 23. května.

Liberální demokraté, kteří podporují setrvání Británie v EU, mají v 650členném britském parlamentu jen 11 poslanců. Z místních voleb z počátku května, které se konaly v Severním Irsku a velké části Anglie, ale vzešli posíleni. Počet svých křesel v místních radách téměř zdvojnásobili. Vládní konzervativci a opoziční labouristé naopak vyšli z voleb jako poražení.

Psycholožka: Nevěřte nesmyslům, diety jsou nebezpečné a lidem kazí život, cesta ke…
Může být armáda hodně, ale hodně sexy? To si pište. Podívejte se na Instagram vojaček z…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější