Volby 2019 | Bohumil Pečinka: Hamáček na sjezdu ČSSD centralizoval moc a upevnil svou pozici pro souboj s Babišem | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Hamáček na sjezdu ČSSD centralizoval moc a upevnil svou pozici pro souboj s Babišem

Bohumil Pečinka2. března 2019 • 09:34
Jan Hamáček na 41. sjezdu ČSSD obhájil post předsedy strany.
Jan Hamáček na 41. sjezdu ČSSD obhájil post předsedy strany.
• foto: 
Blesk

Jak je možné, že staronový předseda ČSSD Jan Hamáček drtivě dominoval na 41. sjezdu ČSSD a zcela si ho podmanil? Bylo velkou frajeřinou pozvat na sjezd Miloše Zemana. Bezpečně vím, že ani nejbližší prezidentovi spolupracovníci a lidé z prozemanovské platformy Zachraňme ČSSD nevěděli, co chce prezident Zeman na sjezdu v Hradci Králové vlastně říct. Mohl skutečně říct cokoli, jen nikdo nepředpokládal, že podpoří Hamáčkovo vedení.

Zeman jako starý šachista ví, že v jeho zájmu není slabá ČSSD (a KSČM), která se nedostane do Evropského parlamentu a bude se potácet v chronické politické krizi. To by pozvedlo ještě výš Andreje Babiše a relativně posílilo pravici. I proto řekl zcela jasně: Budu ČSSD volit.

Výmluvy na předchozí vedení už fungovat nebudou

Hamáčkův silný mandát vyplývá i z toho, jak sjezd odhlasoval jeho radikální změny stanov. Je to poučná lekce, kdy si třetina kaprů v sále vypustila svůj vlastní rybník kvůli zrušení ústředního výkonného výboru. Tolik moci nemá, kromě Babiše a Okamury, žádný předseda parlamentní strany. Od této chvíle se Hamáček nemůže tvářit, že do krize dostalo ČSSD jeho předchozí vedení. Teď už to bude jen o úspěších nebo neúspěších Jana Hamáčka.

Bohumil Pečinka: Nečekané zásnuby ČSSD se Zemanem
Bohumil Pečinka 1. března 2019 • 12:32

Bohumil Pečinka: Nečekané zásnuby ČSSD se Zemanem

Novými stanovami Hamáček centralizoval moc, zúžil vedení strany, zlevnil její chod a možnosti zasahování do různých dějů. Krok číslo jedna má za sebou, teď musí udělat ještě další nezbytný krok – dobré úmysly přetavit do paragrafů zákonů a vůbec do přesvědčivosti v politickém vystupování. To už bude těžší. Hlavně v konfrontaci s Andrejem Babišem, který převzal podstatou část voličské základny ČSSD.

Hamáček získal v předsednických volbách 86 procent hlasů. Jsou to hlasy pro vyvedení někdejší třicetiprocentní strany z její nynější krize.

Prezident Zeman na sjezdu ČSSD prozradil, koho bude volit v příštích volbách

Postupné otáčení programovým kormidlem

Základ téhle krize spočívá v tom, že ČSSD zradila své tradiční levicové voliče a jejich zájmy, a vyměnila je za evropská progresivistická témata. Hamáček si toho začíná být vědom a otáčí programovým kormidlem. Ve svém předsednickém projevu to v různých obměnách řekl jasně: ČSSD se musí orientovat na sociální práva lidí. Přitom neřekl ani slovo na obhajobu politiky jakou reprezentovalo předchozí Sobotkovo vedení. Statutární místopředseda Roman Onderka pak dodal: Naši hlavní voliči musí být chudí, senioři a handicapovaní. Nebereme práva menšinám, ale základem soužití musí být klasická rodina.

Rýsuje se tedy před ČSSD skvělá budoucnost? Volební chování lidí má velkou setrvačnost, a když volič od nějaké strany odejde, většinou se k ní vrací až po zklamání se svou „novou“ stranou.

To bude i blízká budoucnost ČSSD, která si na větší vzestup bude muset ještě počkat. Předseda Hamáček má ale už rozhodně všechny páky na to, aby tenhle proces urychlil.

Belgie uspěla u odvolacího soudu. Nemusí dovolit návrat žen a dětí bojovníků Islámského…
Reportérská legenda Seymour Hersh: Masakr v My Lai spáchala jednotka s příšernou …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,020
29,200
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější