nahoru

Bohumil Pečinka: Hamáček na sjezdu ČSSD centralizoval moc a upevnil svou pozici pro souboj s Babišem

Bohumil Pečinka 2. března 2019 • 09:34
Jan Hamáček na 41. sjezdu ČSSD obhájil post předsedy strany.
Jan Hamáček na 41. sjezdu ČSSD obhájil post předsedy strany.
• foto: 
Blesk

Jak je možné, že staronový předseda ČSSD Jan Hamáček drtivě dominoval na 41. sjezdu ČSSD a zcela si ho podmanil? Bylo velkou frajeřinou pozvat na sjezd Miloše Zemana. Bezpečně vím, že ani nejbližší prezidentovi spolupracovníci a lidé z prozemanovské platformy Zachraňme ČSSD nevěděli, co chce prezident Zeman na sjezdu v Hradci Králové vlastně říct. Mohl skutečně říct cokoli, jen nikdo nepředpokládal, že podpoří Hamáčkovo vedení.

Zeman jako starý šachista ví, že v jeho zájmu není slabá ČSSD (a KSČM), která se nedostane do Evropského parlamentu a bude se potácet v chronické politické krizi. To by pozvedlo ještě výš Andreje Babiše a relativně posílilo pravici. I proto řekl zcela jasně: Budu ČSSD volit.

Výmluvy na předchozí vedení už fungovat nebudou

Hamáčkův silný mandát vyplývá i z toho, jak sjezd odhlasoval jeho radikální změny stanov. Je to poučná lekce, kdy si třetina kaprů v sále vypustila svůj vlastní rybník kvůli zrušení ústředního výkonného výboru. Tolik moci nemá, kromě Babiše a Okamury, žádný předseda parlamentní strany. Od této chvíle se Hamáček nemůže tvářit, že do krize dostalo ČSSD jeho předchozí vedení. Teď už to bude jen o úspěších nebo neúspěších Jana Hamáčka.

Novými stanovami Hamáček centralizoval moc, zúžil vedení strany, zlevnil její chod a možnosti zasahování do různých dějů. Krok číslo jedna má za sebou, teď musí udělat ještě další nezbytný krok – dobré úmysly přetavit do paragrafů zákonů a vůbec do přesvědčivosti v politickém vystupování. To už bude těžší. Hlavně v konfrontaci s Andrejem Babišem, který převzal podstatou část voličské základny ČSSD.

Hamáček získal v předsednických volbách 86 procent hlasů. Jsou to hlasy pro vyvedení někdejší třicetiprocentní strany z její nynější krize.

Postupné otáčení programovým kormidlem

Základ téhle krize spočívá v tom, že ČSSD zradila své tradiční levicové voliče a jejich zájmy, a vyměnila je za evropská progresivistická témata. Hamáček si toho začíná být vědom a otáčí programovým kormidlem. Ve svém předsednickém projevu to v různých obměnách řekl jasně: ČSSD se musí orientovat na sociální práva lidí. Přitom neřekl ani slovo na obhajobu politiky jakou reprezentovalo předchozí Sobotkovo vedení. Statutární místopředseda Roman Onderka pak dodal: Naši hlavní voliči musí být chudí, senioři a handicapovaní. Nebereme práva menšinám, ale základem soužití musí být klasická rodina.

Rýsuje se tedy před ČSSD skvělá budoucnost? Volební chování lidí má velkou setrvačnost, a když volič od nějaké strany odejde, většinou se k ní vrací až po zklamání se svou „novou“ stranou.

To bude i blízká budoucnost ČSSD, která si na větší vzestup bude muset ještě počkat. Předseda Hamáček má ale už rozhodně všechny páky na to, aby tenhle proces urychlil.
Volby 2021

Výsledky voleb do Senátu 2020 Výsledky voleb do krajů 2020

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku