Reportérská legenda Seymour Hersh: Masakr v My Lai spáchala jednotka s příšernou disciplínou | Reflex.cz
nahoru

Reportérská legenda Seymour Hersh: Masakr v My Lai spáchala jednotka s příšernou disciplínou

Veronika Bednářová1. března 2019 • 16:30
Reportérská legenda Seymour Hersh: Masakr v My Lai spáchala jednotka s příšernou disciplínou
foto: Nguyen Phuong Thao

Nikdy nepracoval v týmu, přesto rozkryl otřesný masakr ve vietnamské vesnici My Lai, který se americká armáda snažila ututlat. Seymour Hersh (81) za svou celosvětově přelomovou reportáž z vietnamské války dostal v roce 1970 Pulitzerovu cenu. Sám byl i na aféru Watergate, kdy si konkuroval s kolegy Woodwardem a Bernsteinem. Byl noční můrou Richarda Nixona a Henryho Kissingera, o němž napsal legendární knihu. Seymour Hersh, člověk ze staré školy s mladými názory, právě vydal biografii Reporter: A Memoir a byl ji představit v Praze. Tam taky vznikl náš rozhovor.

„Bylo ráno 16. března 1968, všude ležela mrtvá těla – tucty žen, dětí a starých lidí, všichni zastřeleni americkými vojáky…“ Tak začíná vaše reportáž z vesnice My Lai. Reportáž, již odmítli vydat tři američtí šéfredaktoři a která spustila na konci šedesátých let masové demonstrace proti válce ve Vietnamu a zahraniční politice USA. Jak těžké bylo pro mladého reportéra zjištění, že vaši vlastní lidé, občané Spojených států, kam vaši rodiče utekli před Hitlerem, záměrně zabíjejí civilisty jiné země?

Tehdy jsem netušil, do čeho jdu. Věděl jsem, že tahle válka je krutá, ale že tam budou Američané vraždit děti, to mě ani ve snu nenapadlo. Kdybyste viděla, jak to tam bylo krásný! Bylo to v centrálním Vietnamu, v nejnádhernější oblasti, v Qu’ng Ngãi. My Lai se nachází dvě míle od Jihočínského moře, toho nejkrásnějšího moře na světě. Masakr v My Lai spáchala jednotka s příšernou disciplínou a špatný způsob velení měl na její jednání zásadní vliv. Major, plukovník, podplukovník, všichni velitelé strávili ve Vietnamu obvykle pouze šest měsíců a jediný způsob, jak dostat povýšení z podplukovníka na plukovníka, byl počet mrtvých, o něž se jejich jednotka postarala. Proto se ty hrůzy děly – aby je povýšili. Tragédie k neuvěření.

Máte z toho noční můry?

Hodně jsem tehdy brečel. Zabíjení batolat, když jsem měl sám doma dvouleté dítě, mi nesvědčilo. Znásilnění vietnamských žen… to vás neovlivní jenom těžko. Na začátku mi taky řekli, že zemřelo 75 lidí, a doopravdy jich bylo 1200. Možná víc. Byly to dvě celé vesnice.

Krásné a statečné: Jedinečné snímky sestřiček, které pečovaly o zraněné ve Vietnamu,…

Věříte v moc zla?

V jedné své knize jsem napsal, že ti, kteří zabíjeli, jsou stejnými oběťmi, jako ti, jež zabili. Už jsem se do Vietnamu nikdy nechtěl vrátit, a přece jsem se vrátil. Má žena, mé děti a snad i pes, kočka a mravenci v našem domě, všichni mě neustále otravovali, že to přece byla nejdůležitější reportáž mého života a že se tam musím jet podívat. Tak jsem se před čtyřmi lety sebral a jel. Byla z toho reportáž pro časopis New Yorker; Zpátky u scény zločinu.

Ale zpátky do 70. let minulého století: dotyčné členy armády zodpovědné za masakr ve Vietnamu jste pak hledal rok a půl...

Ti lidé se totiž vrátili zpátky do Spojených států, ne všichni, ale mnozí z nich. Někteří dokonce zůstali v armádě, jiní byli doma. Někteří přede mnou zavírali dveře, někteří ne, prolétal jsem tehdy celou Ameriku, abych je našel. Často pracovali v noci, jako hlídači nebo noční popeláři.

Proč, nemohli spát?

Ano. Věděli, co spáchali.

Celý rozhovor se Seymourem Hershem si přečtěte v tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 28. února.

Reflex 9/2019Reflex 9/2019Foto Archív

Jiná tvář války ve Vietnamu: Úchvatné snímky Saigonu před pádem do rukou komunistů
Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…

Veronika Bednářová


Klíčová slova: Seymour Hersh, rozhovor, USA, Vietnam, válka


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější