nahoru

Co si provedli Okamura se Samkovou aneb Lesk a bída českých protimuslimských hnutí

Lukáš Lhoťan 27. února 2019 • 07:40
Tomio Okamura na koláži od Jana Ignáce Říhy
Tomio Okamura na koláži od Jana Ignáce Říhy
• foto: 
Jan Ignác Říha

Blížící se volby do Evropského parlamentu opět vynesly na veřejnost tragikomickou situaci českého protimuslimského a protiimigrantského hnutí. Byť v politické rovině se podařilo obě tato témata opanovat Tomiovi Okamurovi, tak v rovině aktivistické naopak tato témata vzala za své Okamurova konkurence: právnička Klára Samková, spisovatel Benjamin Kuras či spisovatel a komentátor Petr Hampl.

Nejprve je dobré si připomenout, že před vstupem do politiky Tomio Okamura podporoval multikulturalismus a soužití s muslimy. Dokonce byl v roce 2008 jmenován velvyslancem Evropského roku mezikulturního dialogu 2008, kdy tento projekt pomáhal v ČR propagovat přijímání uprchlíků a migrantů včetně muslimů.

Tomio Okamura sedí v lavicích českého Parlamentu již od roku 2012 (nejprve jako senátor a později jako poslanec) a na počátku své politické kariéry podporoval Evropskou unii, a přihlásil se dokonce k tomu, že on jako první navrhoval podat na tehdejšího prezidenta Václava Klause žalobu pro vlastizradu.

Přibližně od vzniku hnutí Úsvit se ovšem Okamurova rétorika mění, začíná se otevřeně vymezovat proti uprchlíkům a muslimům. Také zaujímá nepřátelský postoj k USA, EU, a naopak se vyhýbá kritice Ruska. Tímto manévrem získal protestní hlasy mnoha potenciálních voličů KSČM, ale i části českých konzervativců, převážně křesťanů, kteří nesouhlasí s multikulturní a progresivistickou politikou Evropské unie a ODS či KDU-ČSL jsou pro ně strany, jež zradily ideály pravice a konzervatismu.

Když se Okamurovi rozpadl jeho první projekt Úsvit, tak si Okamura založil nový projekt SPD, v němž se obklopil mnoha bývalými politiky z ODS a TOP 09 (například tajemník klubu poslanců SPD a bývalý poslanec ODS Zdeněk Mach, bývalý poslanec ODS Radim Fiala či současný poslanec SPD Hrnčíř, který byl aktivním zakladatelem TOP 09 v Blansku).

Okamurova konkurence

V době zakládání SPD byl Okamura v nezáviděníhodné situaci, kdy v době začínající migrační krize se mediálně zajímavým a akčním subjektem stal Blok proti islámu, jejž vedl triumvirát Martin Konvička, Petr Hampl a Jana Volfová. Tento blok dokázal mobilizovat na své demonstrace mnohonásobně víc aktivistů než Okamura a ten byl tehdy odsunut do pozadí.

Ovšem v roce 2016 se Konvička a Hampl s Volfovou pohádali, Blok proti islámu zrušili, a tím se uvolnila cesta pro Tomia Okamuru, do jehož SPD odešli mnozí bývalí aktivisté Bloku proti islámu. Ovšem Okamura nezískal ani jednu z výrazných postav českého antiislámu a to se projevilo i na tom, že byť má Okamura velice silnou mediální kampaň prezentující sebe samého jako jedinou českou hráz proti radikálnímu islámu, tak se na činnosti jeho SPD nepodílí ani jedna z českých antiislámských skupin.

Naopak mnohé z nich podpořily Okamurovy politické konkurenty. Například po oznámení kandidatury právničky Kláry Samkové do eurovoleb ji podpořila jedna z nejvýraznějších českých antiislámských skupin, Islám v České republice nechceme.

Okamurovi tak hrozí, že v eurovolbách mu k úspěchu nepomůže ani agresívní protimuslimská kampaň, chybějí mu prostě další silné osobnosti na kandidátce.

V zákulisí českého antiislámu totiž Okamura nemá pověst týmového hráče. Konkrétně v případě Samkové ztratil Okamura možnost mít na své straně výraznou osobnost vystupující proti islámu, když už v roce 2014 ji na základě diskreditační reportáže Českého rozhlasu nechal odstranit z kandidátky svého tehdejšího Úsvitu do eurovoleb. Takže Samková v letošních volbách kandiduje za politickou stranu Alternativa pro Českou republiku.

Usmrkanec a lhář

Samková v jednom nedávném rozhovoru řekla: „Dnes je například všeobecně známo, že pan Okamura se nikdy nikoho z vlastních řad nezastane… Tvrdím, že to nejsem já, kdo tříští tzv. vlastenecké síly, ale je to právě SPD a Tomio Okamura, kteří ‚najeli‘ na klasický partajnický systém pod heslem ‚kdo nejde s námi – jde proti nám‘. Posledním důkazem mi k tomu byly senátní volby, kdy SPD obsadila svými kandidáty i ty volební obvody, kde byli velmi kvalitní vlastenecky smýšlející kandidáti (Ben Kuras, Martin Konvička a další). Vzkaz byl naprosto jednoznačný: buď půjdete pod SPD, nebo se vám postavíme.“

Okamura na tento rozhovor reagoval rozhovorem v Parlamentních listech, kde tvrdil například to, že za ním s prosíkem dolézal emisar senátního kandidáta Benjamina Kurase, aby prý Okamura podpořil Kurase ve volbách. Ovšem Kuras toto tvrzení odmítl a označil Okamuru za usmrkance a lháře a dodal, že „Okamura se snaží přivlastnit si monopol na euroskeptickou a antimigrační politiku a každého jiného vnímá jako konkurenci. Zřejmě si neuvědomuje, že mnohým z těch, kdo mají na EU, migraci a přidružené otázky shodný nebo podobný náhled, vadí jeho styl vystupování a vědí, že euroskeptických voličů je několikanásobně víc než těch deset procent, přes něž se SPD bude už těžko dostávat. A že svou ,monopolizací‘ těmto voličům znemožňuje politické zastoupení.“

Je evidentní, že volby do Evropského parlamentu mohou být katalyzátorem dlouhodobě skrytých rozporů uvnitř českého antiislámského hnutí a mohou ukázat, jak silné nebo slabé je téma nebezpečí radikálního islámu mezi českými voliči.

 

 
Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.