Volby 2019 | Co si provedli Okamura se Samkovou aneb Lesk a bída českých protimuslimských hnutí | Reflex.cz
nahoru

Co si provedli Okamura se Samkovou aneb Lesk a bída českých protimuslimských hnutí

Lukáš Lhoťan27. února 2019 • 07:40
Tomio Okamura na koláži od Jana Ignáce Říhy
Tomio Okamura na koláži od Jana Ignáce Říhy
• foto: 
Jan Ignác Říha

Blížící se volby do Evropského parlamentu opět vynesly na veřejnost tragikomickou situaci českého protimuslimského a protiimigrantského hnutí. Byť v politické rovině se podařilo obě tato témata opanovat Tomiovi Okamurovi, tak v rovině aktivistické naopak tato témata vzala za své Okamurova konkurence: právnička Klára Samková, spisovatel Benjamin Kuras či spisovatel a komentátor Petr Hampl.

Nejprve je dobré si připomenout, že před vstupem do politiky Tomio Okamura podporoval multikulturalismus a soužití s muslimy. Dokonce byl v roce 2008 jmenován velvyslancem Evropského roku mezikulturního dialogu 2008, kdy tento projekt pomáhal v ČR propagovat přijímání uprchlíků a migrantů včetně muslimů.

Tomio Okamura sedí v lavicích českého Parlamentu již od roku 2012 (nejprve jako senátor a později jako poslanec) a na počátku své politické kariéry podporoval Evropskou unii, a přihlásil se dokonce k tomu, že on jako první navrhoval podat na tehdejšího prezidenta Václava Klause žalobu pro vlastizradu.

Přibližně od vzniku hnutí Úsvit se ovšem Okamurova rétorika mění, začíná se otevřeně vymezovat proti uprchlíkům a muslimům. Také zaujímá nepřátelský postoj k USA, EU, a naopak se vyhýbá kritice Ruska. Tímto manévrem získal protestní hlasy mnoha potenciálních voličů KSČM, ale i části českých konzervativců, převážně křesťanů, kteří nesouhlasí s multikulturní a progresivistickou politikou Evropské unie a ODS či KDU-ČSL jsou pro ně strany, jež zradily ideály pravice a konzervatismu.

Když se Okamurovi rozpadl jeho první projekt Úsvit, tak si Okamura založil nový projekt SPD, v němž se obklopil mnoha bývalými politiky z ODS a TOP 09 (například tajemník klubu poslanců SPD a bývalý poslanec ODS Zdeněk Mach, bývalý poslanec ODS Radim Fiala či současný poslanec SPD Hrnčíř, který byl aktivním zakladatelem TOP 09 v Blansku).

Tomio Okamura: Nepřítel imigrantů i ublížený přistěhovalec, playboy i ochránce slušných…

Okamurova konkurence

V době zakládání SPD byl Okamura v nezáviděníhodné situaci, kdy v době začínající migrační krize se mediálně zajímavým a akčním subjektem stal Blok proti islámu, jejž vedl triumvirát Martin Konvička, Petr Hampl a Jana Volfová. Tento blok dokázal mobilizovat na své demonstrace mnohonásobně víc aktivistů než Okamura a ten byl tehdy odsunut do pozadí.

Ovšem v roce 2016 se Konvička a Hampl s Volfovou pohádali, Blok proti islámu zrušili, a tím se uvolnila cesta pro Tomia Okamuru, do jehož SPD odešli mnozí bývalí aktivisté Bloku proti islámu. Ovšem Okamura nezískal ani jednu z výrazných postav českého antiislámu a to se projevilo i na tom, že byť má Okamura velice silnou mediální kampaň prezentující sebe samého jako jedinou českou hráz proti radikálnímu islámu, tak se na činnosti jeho SPD nepodílí ani jedna z českých antiislámských skupin.

Naopak mnohé z nich podpořily Okamurovy politické konkurenty. Například po oznámení kandidatury právničky Kláry Samkové do eurovoleb ji podpořila jedna z nejvýraznějších českých antiislámských skupin, Islám v České republice nechceme.

Okamurovi tak hrozí, že v eurovolbách mu k úspěchu nepomůže ani agresívní protimuslimská kampaň, chybějí mu prostě další silné osobnosti na kandidátce.

V zákulisí českého antiislámu totiž Okamura nemá pověst týmového hráče. Konkrétně v případě Samkové ztratil Okamura možnost mít na své straně výraznou osobnost vystupující proti islámu, když už v roce 2014 ji na základě diskreditační reportáže Českého rozhlasu nechal odstranit z kandidátky svého tehdejšího Úsvitu do eurovoleb. Takže Samková v letošních volbách kandiduje za politickou stranu Alternativa pro Českou republiku.

Komedie politické sekty jménem SPD pokračuje, voliči naletěli Okamurovi již poněkolikáté

Usmrkanec a lhář

Samková v jednom nedávném rozhovoru řekla: „Dnes je například všeobecně známo, že pan Okamura se nikdy nikoho z vlastních řad nezastane… Tvrdím, že to nejsem já, kdo tříští tzv. vlastenecké síly, ale je to právě SPD a Tomio Okamura, kteří ‚najeli‘ na klasický partajnický systém pod heslem ‚kdo nejde s námi – jde proti nám‘. Posledním důkazem mi k tomu byly senátní volby, kdy SPD obsadila svými kandidáty i ty volební obvody, kde byli velmi kvalitní vlastenecky smýšlející kandidáti (Ben Kuras, Martin Konvička a další). Vzkaz byl naprosto jednoznačný: buď půjdete pod SPD, nebo se vám postavíme.“

Okamura na tento rozhovor reagoval rozhovorem v Parlamentních listech, kde tvrdil například to, že za ním s prosíkem dolézal emisar senátního kandidáta Benjamina Kurase, aby prý Okamura podpořil Kurase ve volbách. Ovšem Kuras toto tvrzení odmítl a označil Okamuru za usmrkance a lháře a dodal, že „Okamura se snaží přivlastnit si monopol na euroskeptickou a antimigrační politiku a každého jiného vnímá jako konkurenci. Zřejmě si neuvědomuje, že mnohým z těch, kdo mají na EU, migraci a přidružené otázky shodný nebo podobný náhled, vadí jeho styl vystupování a vědí, že euroskeptických voličů je několikanásobně víc než těch deset procent, přes něž se SPD bude už těžko dostávat. A že svou ,monopolizací‘ těmto voličům znemožňuje politické zastoupení.“

Je evidentní, že volby do Evropského parlamentu mohou být katalyzátorem dlouhodobě skrytých rozporů uvnitř českého antiislámského hnutí a mohou ukázat, jak silné nebo slabé je téma nebezpečí radikálního islámu mezi českými voliči.

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která nikdy nežila. Je totiž čistě virtuální
Advokátka Samková dostala pokutu za „prokletí“ velvyslance Turecka. A co svoboda projevu?

 

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější