Spor o duel Babiš vs. Zaorálek na TV Nova je nesmyslný. Takové debaty byly i v České televizi | Reflex.cz
nahoru

Spor o duel Babiš vs. Zaorálek na TV Nova je nesmyslný. Takové debaty byly i v České televizi

Viliam Buchert10. října 2017 • 11:20
Lubomír Zaorálek, Andrej Babiš - ilustrační snímek.
Lubomír Zaorálek, Andrej Babiš - ilustrační snímek.
• foto: 
Ota Bartovský / Mafra / Profimedia

Paměť a znalosti některých českých politických stran jsou ještě kratší a menší, než bychom si mohli myslet. Svědčí o tom absurdní spor, který se rozpoutala kolem televizního duelu Andrej Babiš – Lubomír Zaorálek, jež odvysílá televize Nova 19. října. Některé strany (ODS, Piráti) se dokonce kvůli tomu obracejí na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. To už je úplný nesmysl. ODS navíc podobné diskuse v minulosti nevadily, ovšem to se jich pravidelně zúčastňoval jejich zástupce.

Jen pro připomenutí. V roce 1996 se těsně před volbami na Nově utkali Miloš Zeman a Václav Klaus. V roce 2002 pak Vladimír Špidla a opět Klaus. Za další čtyři roky Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. ODS si tehdy na „neobjektivitu“ Novy nestěžovala, protože byla závěrečným televizním debatám na nejsledovanější televizi přítomna.

Jenže to nebyla specialita privátní Novy, ale také veřejnoprávní České televize.

V roce 2006 přišla ČT v rámci Otázek Václava Moravce s velkým volebním projektem, ve které diskutovali v průběhu tří měsíců lídři pěti stran s největšími volebními preferencemi. Jenže těsně před volbami se v duelu sešli pouze Jiří Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS). To samé se zopakovalo v roce 2010 a na poslední diskusi byl přítomen Paroubek a Petr Nečas (ODS).

I tehdy to vadilo některým stranám, ale spíše těm malým. Dnes si na připravovaný duel Babiš-Zaorálek stěžuje kdekdo. Lepší by ale bylo v případě některých stran mlčet.

Babiš, Zelení, Piráti, Okamura... Protestuju, tedy jsem!
Bohumil Pečinka 9. října 2017 • 15:58

Babiš, Zelení, Piráti, Okamura... Protestuju, tedy jsem!

Velmi přesně popsal historii televizních debat v České republice mediální expert Milan Šmíd na svém webu Louč. Nabídl ucelený přehled za posledních 25 let. Když si tento text podrobně prostudujete (najdete ho zde), tak zjistíte, že podmínky k diskusím se v našich televizích postupně vyvíjejí a mění. Televize Nova to ale dělá už mnoho let víceméně pořád stejně či podobně.

Daleko větším problémem, než diskuse Babiš-Zaorálek, je naprostá inflace předvolebních debat. Dokonce jen těch údajných „superdebat“ (jak zní mediální zkratka) je tolik, že je diváci, posluchači a čtenáři už ani nedokážou sledovat. Politici jsou prakticky každý den v nějakých debatách, nikdy tolik prostoru neměli. Debaty běží na ČT, na Primě, na televizi Barrandov, v České rozhlase i dalších rádiích, na mnoha internetových serverech, k tomu máme dnes ještě Facebook, You Tube a Twitter. Diskusí je tolik, že voliče to až otravuje a nedokáže se na ně pořádně soustředit.

Čau lidi! Fantastické video Andreje Babiše o Čapím hnízdě. Dotace? Kdepak, malá čápata…

Například kancléřka Angela Merkelová šla před zářijovými volbami v Německu do jediné televizní debaty. Ta se konala 3. září a jejím soupeřem byl Martin Schulz, šéf sociální demokracie. U našich sousedů se ale umí domluvit civilizovaně – diskusi dvou nejsilnějších lídrů vysílaly najednou televize ARD, RTL, Sat.1 a ZDF. Tedy veřejnoprávní i soukromé stanice dohromady a diskusi vedla skupina čtyř zkušených moderátorů ze všech jmenovaných kanálů. V Německu žádný problém, u nás máme kolem toho neplodnou a otravnou diskusi a zaznamenáváme nejrůznější stížnosti.

Ve skutečnosti se ale nic podstatného v případě českých televizních debat neděje, je to pouze předvolební taškařice, která má vyprovokovat a zneklidnit soupeře.

Václav Klaus ml.: Když exministryně Valachová ječí
Marek Stoniš 6. října 2017 • 13:53

Václav Klaus ml.: Když exministryně Valachová ječí

Babiš nestačil v televizní diskusi na šéfa ODS Fialu. Jeho prázdné fráze se rozplynuly…

Vše o parlamentních volbách na Reflex.cz >>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější