nahoru

Spor o duel Babiš vs. Zaorálek na TV Nova je nesmyslný. Takové debaty byly i v České televizi

Viliam Buchert10. října 2017 • 11:20
Lubomír Zaorálek, Andrej Babiš - ilustrační snímek.
Lubomír Zaorálek, Andrej Babiš - ilustrační snímek.
• foto: 
Ota Bartovský / Mafra / Profimedia

Paměť a znalosti některých českých politických stran jsou ještě kratší a menší, než bychom si mohli myslet. Svědčí o tom absurdní spor, který se rozpoutala kolem televizního duelu Andrej Babiš – Lubomír Zaorálek, jež odvysílá televize Nova 19. října. Některé strany (ODS, Piráti) se dokonce kvůli tomu obracejí na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. To už je úplný nesmysl. ODS navíc podobné diskuse v minulosti nevadily, ovšem to se jich pravidelně zúčastňoval jejich zástupce.

Jen pro připomenutí. V roce 1996 se těsně před volbami na Nově utkali Miloš Zeman a Václav Klaus. V roce 2002 pak Vladimír Špidla a opět Klaus. Za další čtyři roky Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. ODS si tehdy na „neobjektivitu“ Novy nestěžovala, protože byla závěrečným televizním debatám na nejsledovanější televizi přítomna.

Jenže to nebyla specialita privátní Novy, ale také veřejnoprávní České televize.

V roce 2006 přišla ČT v rámci Otázek Václava Moravce s velkým volebním projektem, ve které diskutovali v průběhu tří měsíců lídři pěti stran s největšími volebními preferencemi. Jenže těsně před volbami se v duelu sešli pouze Jiří Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS). To samé se zopakovalo v roce 2010 a na poslední diskusi byl přítomen Paroubek a Petr Nečas (ODS).

I tehdy to vadilo některým stranám, ale spíše těm malým. Dnes si na připravovaný duel Babiš-Zaorálek stěžuje kdekdo. Lepší by ale bylo v případě některých stran mlčet.

Velmi přesně popsal historii televizních debat v České republice mediální expert Milan Šmíd na svém webu Louč. Nabídl ucelený přehled za posledních 25 let. Když si tento text podrobně prostudujete (najdete ho zde), tak zjistíte, že podmínky k diskusím se v našich televizích postupně vyvíjejí a mění. Televize Nova to ale dělá už mnoho let víceméně pořád stejně či podobně.

Daleko větším problémem, než diskuse Babiš-Zaorálek, je naprostá inflace předvolebních debat. Dokonce jen těch údajných „superdebat“ (jak zní mediální zkratka) je tolik, že je diváci, posluchači a čtenáři už ani nedokážou sledovat. Politici jsou prakticky každý den v nějakých debatách, nikdy tolik prostoru neměli. Debaty běží na ČT, na Primě, na televizi Barrandov, v České rozhlase i dalších rádiích, na mnoha internetových serverech, k tomu máme dnes ještě Facebook, You Tube a Twitter. Diskusí je tolik, že voliče to až otravuje a nedokáže se na ně pořádně soustředit.

Například kancléřka Angela Merkelová šla před zářijovými volbami v Německu do jediné televizní debaty. Ta se konala 3. září a jejím soupeřem byl Martin Schulz, šéf sociální demokracie. U našich sousedů se ale umí domluvit civilizovaně – diskusi dvou nejsilnějších lídrů vysílaly najednou televize ARD, RTL, Sat.1 a ZDF. Tedy veřejnoprávní i soukromé stanice dohromady a diskusi vedla skupina čtyř zkušených moderátorů ze všech jmenovaných kanálů. V Německu žádný problém, u nás máme kolem toho neplodnou a otravnou diskusi a zaznamenáváme nejrůznější stížnosti.

Ve skutečnosti se ale nic podstatného v případě českých televizních debat neděje, je to pouze předvolební taškařice, která má vyprovokovat a zneklidnit soupeře.

Vše o parlamentních volbách na Reflex.cz >>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější