nahoru

ODS má nosné téma! V hospodách se zas bude kouřit!

Jiří X. Doležal 23. dubna 2017 • 09:00
Zákaz kouření.
Zákaz kouření.
• foto: 
pixabay

Bez nejmenší ironie musím zkonstatovat, že se ODS podařilo najít skutečně pravicové téma. Téma, kdy neomarxisté z ČSSD rozhodli za občany, zda si budou nebo nebudou smět ke kafi zapálit. Postavit se tomu je jednak opravdu pravicové, a druhak skutečně chytlavé.

Jsem kuřák a plně podporuji trend, kdy se více a více hospod, kaváren a restaurací stává nekuřáckými proto, že to vyhovuje jejich klientům. Myslím si ovšem, že dokonce ani zdraví není univerzální hodnota, a že mi stát do toho, zda žiju nebo nežiju zdravě, prostě nemá co kecat. A že tedy, vedle trhem způsobeného zvyšování nekuřáckých podniků, je naprosté zvěrstvo zakazovat lidem, kteří se chtějí scházet v hospodách a kavárnách a kouřit u toho, aby se této kratochvíli směli oddávat.

 

Stát je delegovaná pravomoc svobodných občanů, ne socialistický (nebo monarchistický či autokratický) tatíček, který laskavě rozhoduje o tom, co je pro jeho poddané dobré, a čeho je má uchránit. Nejsem zvědavý na to, aby mne nějaký státní úředník chránil před tím, že si chci prohánět průdušky takákovým kouřem. Zákaz kouření v k tomu určených veřejných místnostech - kuřáckých kavárnách, případně kuřáckých klubech s kavárnou, je jedno, jak se to nazve - je základním zásahem do lidských práv. Argument nekuřáků, že je kouř obtěžuje, je v místnosti určené pro kuřáky úplně směšný - jako kdyby v tramvaji někdo protestoval, že na sedadlech pro invalidy sedí invalidé a že to obtěžuje jiné spolucestující. Proto považuji zákon o zákazu kouření v hospodách za důležitý milník v historii omezování lidských svobod stále socialističtějším státem. A znám řadu nekuřáků, kteří to vidí stejně jako já - by´t se jim kouření opravdu hnusí.

 

 

Nyní ODS přichází (konečně!) s tématem, které je jednak dostatečně pravicové, dostatečně individualistické, a především má šanci oslovit několik milionů dejme tomu roztrpčených kuřáků v českém národě, mezi českými voliči. V případě vítězství ve volbách chce strana striktní zákaz kouření ve všech hospodách zrušit a volbu, zda oddělenou část prostoru vyhradí kuřákům, nechat na majiteli. Na zákazu kouření v hospodách je nejlépe vidět, jak nám berou svobodu ze všech stran. Takže má ódéeska po dlouhé době jasný, srozumitelný a opravdu palčivý cíl. Je boj o popelníky začátek její obrody? Alespoň u mé osoby si tím hodně, ale opravdu hodně šplhli - bez ironie.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: jxd, kouření, komentáře


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.