V zámořských územích Francie začaly volby, výsledek je otevřený | Reflex.cz
nahoru

V zámořských územích Francie začaly volby, výsledek je otevřený

ČTK22. dubna 2017 • 18:00
Le Penová „jede“ velmi netradiční prezidentskou kampaň se zířátky
Le Penová „jede“ velmi netradiční prezidentskou kampaň se zířátky
• foto: 
Carnetsdesperances.fr

Na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon při východokanadském pobřeží začaly dnes v poledne SELČ francouzské prezidentské volby, které v kontinentální Francii proběhnou v neděli. Výsledky posledních průzkumů potvrzují minimální rozdíly mezi čtyřmi hlavními kandidáty. Podle informace agentury AFP je rozdíl mezi prvním a posledním z favorizované čtveřice jen kolem pěti procent.

Centrista Emmanuel Macron by měl v neděli podle průzkumů získat 23 až 24,5 procenta hlasů. Druhá Marine Le Penová 22 až 23 procent a třetí pravicový kandidát François Fillon 19 až 21 procent. Na čtvrtém místě je reprezentant levice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 procenta hlasů¨. 

Francouzské úřady chystají na neděli přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67.000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50.000 policistů a 7000 vojáků. Podle úřadů budou na bezpečnostně rizikovějších místech členové volebních komisí vybaveni mobilními kontakty na nejbližší policejní oddělení. Leckde jsou přítomné i policejní a vojenské hlídky vybavené automatickými puškami.

Stejně jako v obchodních centrech či v jiných uzavřených prostorech s vysokou koncentrací lidí se voličům nedoporučuje nosit baťohy nebo tašky. V opačném případě se musejí podrobovat kontrole jejich obsahu od pověřeného civilního úředníka. V supermarketech a na školách dozor provádějí členové soukromých bezpečnostních agentur.

Co hrát na mobilu o víkendu? TOP 5 nejzábavnějších her zdarma pro Android
 

Předpovědi volebních výsledků komplikuje kromě těsných výsledků průzkumů veřejného mínění i volební účast a vysoké procento nerozhodnutých voličů. Svého favorita si podle průzkumů nevybralo 30 procent Francouzů, volební účast se odhaduje na 78,5 procenta, což by byl pro Francii výsledek lehce podprůměrný.

Další neznámou je vliv čtvrtečního teroristického útoku v Paříži a jím přerušeného společného vystoupení všech jedenácti kandidátů na stanici France 2. Páteční průzkumy však žádný výrazný posun nezaznamenaly. Volební místnosti budou v neděli otevřeny od 8:00 SELČ a uzavřou se na většině území v 19:00, tedy o hodinu později než při předcházejících prezidentských volbách. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00.

Osmiletá albínka ze Sibiře se stala senzací internetu, má už i nabídky od modelingových…

 

 

ČTK


Klíčová slova: Francie, volby


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější