Komunální volby 2018 | Očima libertariána: Bezradnost v komunálních volbách | Reflex.cz
nahoru

Očima libertariána: Bezradnost v komunálních volbách

Roman Kříž3. října 2018 • 16:30
Jsou komunální více o poctivosti než o vzletných myšlenkách?
Jsou komunální více o poctivosti než o vzletných myšlenkách?
• foto: 
ČTK

Tak o víkendu zase půjdeme k volebním urnám. Předvolební kampaň vrcholí, kandidáti dělají cokoliv, o čem se domnívají, že by mohlo aspoň pár hlasů přinést. Z hlediska libertariána jsou to volby mnohem více o poctivosti nežli o vznešených myšlenkách. Možnosti komunálního politika ovlivnit něco ideově zásadního jsou mizivé.

Nemůže zlepšit fungování justice, nemůže ovlivnit fungování policie, nemůže postavit dálnici, neovlivní zdanění a míru byrokracie…. Nemůže vyřešit spoustu věcí, které lidi trápí. Nemůže ani moc ovlivnit příjmy obce, pokud tedy nepočítáme možnost vyběhat si u spřízněných vyšších instancí dotaci na to či ono.

Jistě, může ovlivnit třeba to, zda se buď zateplí škola, vybuduje veřejné osvětlení, nebo postaví čistička odpadních vod. Může také ovlivnit, aby se investovalo bez „všimného“ pro starostu… Ale to je skoro vše. Jinak je to spousta práce a jedna noha v kriminále, protože všem se prostě zavděčit nelze a ti nespokojení mohou jednomu pěkně znepříjemnit život.

Volby živě: Průběžné výsledky voleb, zajímavosti a komentovaný přímý přenos

Koho volit

Určitá „soutěž“ probíhá víceméně jen ve větších městech. Protože tam už jde často o velké peníze. Rozhodování o tom, jestli se zbuduje obchvat tam či onde, zda se přesune nádraží tam či onam, případně zda se umožní developerovi postavit to či ono, už s sebou nese možnost pěkně si „smočit zobáček“ u majitelů, kterým se „něco povolí“. Proto je jedním z klíčových ukazatelů poctivost, respektive důvěra voliče, že rozhodování zvoleného bude co nejvíce ku prospěchu obce.

Z hlediska libertariána jsou komunální volby krásným příkladem nemožnosti ekonomické kalkulace (viz např. ZDE). I při zvolení zcela poctivých a obci oddaných zastupitelů totiž není jasné, co by měli „správně“ dělat. I proto je volba pro většinu lidí spíš spojena s bezradností. O tom, aby si každý mohl své záležitosti spravovat sám, totiž komunál nerozhoduje. To se řeší v parlamentu v Praze a (stále více) v Bruselu.

Nicméně i přesto má smysl k volbám jít. A snažit se hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Volit ty, o nichž si myslíme, že jsou poctiví a nebudou zneužívat svých omezených pravomocí k tomu, aby nám ještě více znepříjemňovali život. Předvolební guláš „zdarma“ ani jedno nezaručuje.

Dobrou volbu přeji!

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu

John Davison Rockefeller: Zbohatnutí je mravní povinnost, byl přesvědčen nejbohatší…
10 nejlepších filmových fantasy všech dob, které vás vystřelí do jiného světa. A…

Roman KřížPrezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Privilegované volby: Stane se Andrej Babiš novým prezidentem ČR?
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější