Francouzské žluté vesty mají zvláštního nepřítele: Poškodily 60 % kamer na měření rychlosti | Reflex.cz
nahoru

Francouzské žluté vesty mají zvláštního nepřítele: Poškodily 60 % kamer na měření rychlosti

Daniel Baret23. ledna 2019 • 15:55
Žluté vesty ničí rychlostní radary
• video: 
Twitter.com

Když byla v minulém roce na mnoha silnicích ve Francii snížena povolená rychlost z 90 na 80 kilometrů v hodině, začaly se po celé zemi objevovat případy vandalismu a poškozování kamerových systémů, které rychlost měří. Ovšem od loňského listopadu, když se do ulic masově vydali příznivci takzvaných „žlutých vest“, stalo se ničení kamer běžnou záležitostí. Jak oznámil francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, různým způsobem bylo poškozeno či zničeno téměř 60 procent těchto kamer. Škody za ušlé pokuty a opravy byly vyčísleny již na 500 milionů eur.

Podle vyjádření některých demonstrantů kamery na měření rychlosti pouze generují příjmy, které „obírají“ chudší občany. V současnosti je ve Francii necelých 3300 kamer, z nich bylo alespoň nějakou dobu mimo provoz 1750 zařízení. Některé radary navíc pořád nefungují.

Způsobuje to výpadky příjmů, ale podle expertů to ohrožuje také bezpečnost silničního provozu, protože řidiči na místech, kde vědí, že kamery nefungují, porušují častěji předpisy.

Takhle se stylově uklízí sníh. Video, jak ho Rakušané odřezávají ze střechy pilou, baví…

Část kamer je pořád takzvaně zaslepena. Jsou překryty páskou nebo něčím jiným. Pokud je správa silnic opraví a dá do provozu, žluté vesty při protestech kamery zase „zlikvidují“.

Původně hnutí „žlutých vest“ vzniklo jako protest proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale pak se demonstrace rozrostly v celonárodní hnutí proti vládě. Kromě jiného byly jako terče vybrány i kamery na měření rychlosti, nebo mýtné brány na dálnicích, za které část „vest“ také nechce nic platit.

Poškozování nebo ničení kamerových systémů je ve Francii kvůli možnému ohrožení bezpečnosti považováno za trestný čin, za který může být uložena pokuta až do výše 100 000 eur nebo maximálně sedmiletý trest vězení.

Anarchistické výkaly z Kliniky již brzy zmizí! Zaplatí to daňový poplatník
Tisíce světel na památku pochodně číslo jedna. Prahou šel tichý pochod za Jana Palacha

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější