nahoru

Tisíce turistů si místo orloje fotí obrazovku. Originál se opravuje a bude k vidění po prázdninách

Petra Novotná, Lea Součková29. května 2018 • 09:20
1080p720p360p

Již od ledna letošního roku probíhá plánovaná rekonstrukce pražského orloje, která navázala na opravu fasády věže Staroměstské radnice. Opravy nebrání v jejím provozu a radnice zůstává otevřena.  Aby turisté nepřišli ani o podívanou na jednu z  nejvýznamnějších památek Prahy, magistrát zde od března spustil promítání virtuálního orloje na velkoplošné LED obrazovce. Tu si nyní fotí tisíce turistů, stejně jako originál od mistra Hanuše z 15. století. Na ten si však budou muset počkat až do konce prázdnin.

Na dotaz Reflexu nebyl magistrát schopen určit přesné datum, a tak i v době největšího turistického náporu na Staroměstském náměstí bude dvanáct apoštolů oznamovat celou hodinu pouze digitálně. Původní orloj se objeví nejdříve na konci prázdnin, jak bylo původně avizováno.

Originální hodiny z 15. Století byly demontovány a nyní probíhá jejich detailní rekonstrukce i výzkum jednotlivých částí. Naposledy se takto opravovaly ve 40. letech 20. století.  Z orloje se odstraní řetězový pohon z roku 1948 a nahradí se původním, který využívá kamenná závaží, lanové bubny a ozubená kola. 

Rusové na Staroměstském náměstí křičeli „Krym je náš!“. Rozzlobila je akce na podporu …
Na Staroměstském náměstí vyrostly zábrany proti teroristům v autech. Test ukázal, že…

Petra Novotná, Lea Součková
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější