Lidé si přelepili ústa páskou a vyšli do ulic. Podívejte se na němý protest proti Andreji Babišovi | Reflex.cz
nahoru

Lidé si přelepili ústa páskou a vyšli do ulic. Podívejte se na němý protest proti Andreji Babišovi

Clara Zangová23. května 2018 • 15:03

Několik stovek lidí 22. května se zalepenou pusou protestovalo na pražském Staroměstském náměstí proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). Vadí jim mimo jiné, že se s nimi Babiš odmítá veřejně sejít a diskutovat s nimi. Tvrdí také, že premiér lže a likviduje nezávislou policii. Po půl hodině se protestující mlčky vydali k úřadu vlády, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci zorganizovala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. 

Co mají demonstranti dělat tentokrát nejlépe, vědí bezdomovci a pochybní prodavači cetek na Karlově mostu. „Máte pořádně volit, a máte demokracii,“ křičí na dav jeden z nich. „Proti estébákovi, jo? Tak to vám fandím,“ ozývá se od jiného stánku. Protestující průvod ale neodpovídá nikomu z nich. Má zalepená ústa.

Never More: Youtubera štve majitel Facebooku a poslanec za ANO by zrušil silvestry s…

„Pane Mynář, tak my už jsme tam nachystaní,“ nakloní se k zrzavému organizátorovi atypické demonstrace policistka. Zavelí svým chlapcům ve fosforeskujících vestách a vede průvod od Husa na Staroměstském náměstí až ke Strakově akademii.

Lidé stojí pod Husem v tichosti a nad hlavami drží němé vzkazy pro Andreje Babiše. Skupina Milion chvilek pro demokracii tak zareagovala na to, že premiér o svých odpůrcích prohlásil, že „nechtějí vést debatu a argumentovat“. On s tím prý problém nemá. Organizátoři akce ho proto požádali o diskusi. Babiš ale odmítl debatovat před veřejností a před novináři.

Táhni do pr*ele, vole! Šéfa ČSSD Hamáčka seřval soused ve vysílání ČT. Stane se mluvčím…

Aktivisté se rozhodli proti premiérovi, který se bojí svých občanů, použít jeho vlastní zbraň. Zhruba před rokem se nechal nafotit s přelepenými ústy do několika novin, když se Bohuslav Sobotka snažil, aby odešel z vlády. Stylizoval se tehdy do role umlčovaného, který ví „spoustu špíny“ na ČSSD.

„Začneme tím, že obejdeme sochu Mistra Jana Husa, který dnes musí brát homeopatika na pravdu,“ zahlásí organizátor Mikoláš Mynář do megafonu. „Zkuste zachovat mlčení, aby vynikla vážnost situace,“ dodává. A tak se průvod line pomalu a v tichosti. Hrdinka akce, charismatická policistka s elegantním drdolem, odstrkuje z cesty asijské turisty. Zmatení turisté nechápou, co se děje, ale přesto si akci dokumentují na telefony. „Ah, for democracy,“ odtuší někteří z transparentů.

Policie mezitím stíhá udržovat i veřejný pořádek. „Vstáváme, vstáváme, šup, šup, šup! Jako každý den,“ zvedá jejich šéfová ze země žebrajícího muže.

Hlášky týdne: Nutná výbava každé ministryně obrany? Šlechtová doporučuje Rambohafíka!

Demonstrace se naprosto liší od všech ostatních. Zatímco ty klasické se snaží být co nejhlasitější a lidé v davové psychóze křičí další a další hesla, tuto překřičí dokonce kolemjdoucí, kteří protestujícím radí, ať „jdou dom“. Je to svým způsobem osvěžující.

Policistka vede dav promenádou kolem památníku padlým vojákům druhé světové války na Klárově. „Ať vás pořádně vidí z těch tramvají,“ podporuje demonstranty. U Úřadu vlády ve Strakově akademii pak účastníci vylepují nezodpovězené otázky pro Andreje Babiše na cihlovou zeď. Prý je dostane v krabici ovázané rudou stuhou.

„Děkujeme, že jste byla tak skvělá,“ zní z řad demonstrantů směrem k policistce. „To vy jste byli skvělí. Ale ještě to neskončilo!“

Může vláda v demisi a bez důvěry vládnout neomezeně? Krátké video vysvětlí, jak její…
Jak odvolat v Česku prezidenta? Video krok po kroku objasňuje postup sesazení hlavy státu
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější