Elektrické kamiony? Žádný problém! Elon Musk už je testuje v reálném provozu | Reflex.cz
nahoru

Elektrické kamiony? Žádný problém! Elon Musk už je testuje v reálném provozu

Petr Melechin, vtm.zive.cz14. března 2018 • 08:40
Elonovinky 6: Tahač Tesla Semi v ostrém provozu
• video: 
Živě.cz

Elektrický tahač Tesla Semi byl představen v listopadu s tím, že ještě dva roky potrvá jeho vývoj, než se rozběhne výroba. Nyní už ale můžete kamiony potkat na amerických dálnicích, vyjeli na první testovací jízdy v reálném provozu. Více se o plánech Tesly v oblasti nákladní dopravy dozvíte v dnešních Elonovinkách, které vznikají ve spolupráci s ElonX.cz.

Tesla Semi je klasický tahač se třemi nápravami. Konstrukce je ale díky elektrickému pohonu mnohem jednodušší. Každé kolo má svůj elektromotor, v podvozku je pak akumulátorová platforma. Není tu velký centrální motor a převodovka jako u běžných dieslových tahačů. To má výhodu nejen v jednoduchosti, ale také ve spolehlivosti.

Rychlejší než mrknutí oka! Podívejte se, jak robot složí Rubikovu kostku za 380 milisekund

Výkon je ohromující. Samotný kamion zrychlí z nuly na sto kilometrů za hodinu za 5 sekund! S plně naloženým návěsem to zvládne za 20. Inženýři zapracovali také na aerodynamice.

Klíčovou otázkou je samozřejmě dojezd. Ten Tesla slibuje 800 km, a to s plně naloženým náklaďákem dálniční rychlostí. Za 30 minut se přitom kamion nabije tak, že ujede dalších 640 km. K tomu ale bude potřebovat novou generaci nabíjecích stanic zvané Megacharger. Ty budou desetkrát výkonnější než současné Superchargery pro osobní automobily, ovšem navzájem kompatibilní.

Další díly pořadu Elonovinky najdete ZDE >>>

Hugo Boss, Coca-Cola, Porsche. Které další slavné rodiny kolaborovaly za války s nacisty?
#musitezazit: Prahu okouzlí smyslné burlesky a hrdinové z Nagana vás dojmou ve skvělém…

Petr Melechin, vtm.zive.cz


Klíčová slova: Elon Musk, Tesla, tesla motors, kamion, auta, VIDEO


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější