nahoru

Lékaři bez hranic o chemickém útoku v Sýrii: Děti zřejmě zabíjel sarin a chlór

red 5. dubna 2017 • 17:15
Video se připravuje ...
Bezvládná tělíčka a pěna u pusy: Čím útočili na civilisty v Sýrii?
• video: 
Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka

Bezvládná těla dětí, dospělých a proud vody z hadice, která má z lidských tváří smýt neznámou látku. Ta zabila jedenáct dětí a kolem šesti desítek dospělých. Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici Bab Al Hawa v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Khan Sheikhoun odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin.  

Několik obětí útoku na město Khan Sheikhoun bylo přepraveno do nemocnice v Bab Al Hawa na syrsko-turecké hranici, tedy asi 100 km severně od města Khan Sheikhoun. Osm pacientů přijatých v této nemocnici vykazovalo symptomy odpovídající působení neurotoxinu jako je kupříkladu nervový plyn sarin – pacienti měli mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev.

Tým Lékařů bez hranic poskytnul nemocnici léky a protilátky k ošetření pacientů a také ochranné oblečení pro zdravotnický personál urgentního příjmu. Kromě toho týmy Lékařů bez hranic navštívily i další nemocnice, kde zdravotníci ošetřovali oběti útoku. Tyto týmy poté uvedly, že oběti byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje tomu, že tito pacienti byli vystaveni chlóru.

Tyto zprávy silně napovídají tomu, že oběti útoku v Khan Sheikhoun byly vystaveny alespoň dvěma různým chemickým látkám.


red


Klíčová slova: děti, sýrie, chemické zbraně, smrt, plyn, sarinDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.