nahoru

V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého Palestince

ČTK 24. prosince 2015 • 13:00
V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého Palestince
V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého Palestince
• foto: 
Youtube

Izraelská policie začala vyšetřovat okolnosti natočení videa, které zachycuje ortodoxní židy tančící se zbraněmi a noži u fotografie palestinského chlapce zabitého při žhářském útoku. Tento čin byl spáchán v červenci v Kfar Dumě na Západním břehu Jordánu. Osmnáctiměsíční Palestinec při něm zemřel a později svým zraněním podlehli i jeho rodiče.

Akce je připisována židovským extremistům. Policie zatím zatkla několik lidí a v souvislosti s útokem je vyslýchá.

V Izraeli teď začalo kolovat video, které bylo natočeno před asi deseti dny na jedné svatbě. Zachycuje rozradostněné Židy, z nichž mnozí mají nad hlavou zbraně a nože a jeden také zápalnou lahev a nechávají kolovat fotografii palestinského chlapce z Kfar Dumy a bodají do ní. Útok na tuto rodinu přežil pouze chlapcův starší bratr, který byl ale také vážně zraněn a je stále hospitalizován v Izraeli.

Snímky ze svatby ve středu večer odvysílala izraelská televize a video, které premiér Benjamin Netanjahu odsoudil, se šíří sociálními sítěmi. "Tyto šokující záběry ukazují skutečnou povahu skupiny, která představuje nebezpečí pro izraelskou společnost i pro bezpečnost Izraele. Nejsme připraveni přijímat lidi, kteří porušují právo," řekl Netanjahu.

Opoziční politička Cipi Livniová o osobách na videu hovořila jako o představitelích skupiny, "která chce zničit Izrael". "Židovství těch, kdo tančí nad krví malých dětí, není mým židovstvím. Jsou to lidé, kteří chtějí tuto zemi zničit zevnitř a učinit z ní stát nenávisti," řekla Livniová. "Nikdo, kdo oslavuje smrt spícího dítěte, není Žid a není Izraelec. Měl by být co nejdřív za mřížemi," prohlásil vůdce opozice Jicchak Herzog.

Policie chce vypátrat účastníky svatby a vyšetřovat je kromě jiného pro neopatrné zacházení se zbraní. Mají přijít o zbrojní licence. Svatební pár údajně patří k nejradikálnější pravici a někteří ze svatebních hostů jsou prý přátelé žhářů z Kfar Dumy.

Ortodoxní židé v minulých dnech ostře kritizovali policii za údajně brutální metody použité při výslechu osob spojovaných se žhářským útokem. Policisté prý některé mučili.

V Izraeli koluje šokující video slavící smrt malého Palestince VIDEO Youtube

ČTK


Klíčová slova: palestina, VIDEO, IzraelDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.