nahoru

Jak vypadal svatý Jan Nepomucký? Vědci zrekonstruovali podobu jeho tváře

rv, blesk.cz/zpravy 23. března 2019 • 09:10
Video se připravuje ...
Odborníci vytvořili skutečnou podobu sv. Jana Nepomuckého, bronzová busta ve vystavená ve Svatojánském muzeu v Nepomuku.
• video: 
Romana Vébrová

Po celém světě má sv. Jan Nepomucký, od jehož svatořečení uplynulo 19. března přesně 290 let, 66 tisíc fiktivních podob. Odborníci mu teď pomocí modelu jeho lebky vrátili skutečnou tvář. Tu představili ve světcově rodišti na Plzeňsku. Video najdete v úvodu článku.

Zajímavé je, že obličej světce se nepodobá jiným ztvárněním, která začala vznikat v období baroka s nástupem svatojánského kultu. Ta představují světce jako vousatého muže s dlouhými vlasy, to ale podle odborníků neodpovídá obrazu duchovního 14. století. „Jistě nenosil například účes, který byl příliš zdobný, a dlouhé vlasy nebyly považované za vhodné pro duchovenstvo,“ popsala antropoložka Eva Vaníčková, která s kolegou z Moravského zemského muzea Ondřejem Bílkem bronzovou bustu vytvořila.

Bronzová busta tak sv. Jana představuje jako bezvousého muže s krátkými, na temeni vyholenými vlasy. „Měl poměrně krátkou lebku s podlouhlým obličejem, s užším nosem a lehce zapadlýma očima,“ vypočetla Vaníčková. „Skutečné ostatky jsme ale zkoumat nemohli, vycházeli jsme z měření profesora Emanuela Vlčka z roku 1972,“ dodala.

Více se dočtete ZDE >>>

rv, blesk.cz/zpravy
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.