Politici si poměrně dost dovolují, prospěl by situaci v Česku atentát? | Reflex.cz
nahoru

Politici si poměrně dost dovolují, prospěl by situaci v Česku atentát?

Cyril Höschl31. března 2018 • 09:40
Nezabiješ
Nezabiješ
• foto: 
Marek Douša

Mohl by nějaký mimořádný čin – například atentát – vytrhnout současné politiky ze stranických hrátek a probudit je do reality?

Dobrý den, pane profesore!

Jsem pravidelným čtenářem Reflexu a rovněž pravidelný konzument Vašich článků. Chtěl bych se zeptat na Váš názor, zda by v současné době, kdy si politici „poměrně dost dovolují“ – ať už jde o ucházení o nejvyšší ústavní funkce, přestože jsou soudně stíhaní (pan Babiš), případně mají za sebou problematickou minulost (pan Ondráček), nebo jsou v čele strany s obecně divnou strukturou a politikou (pan Okamura) –, mohl situaci prospět nějaký atentát na politika (byť třeba nezdařený)? Myslíte si, že by taková situace mohla trochu zacloumat s jejich nebetyčným sebevědomím a vést k uvědomění, že pokud se budou chovat jako utržení ze řetězu, může přijít takovýto trest? Vím, že historicky atentáty (ať už šlo o pražské defenestrace, nebo zastupujícího říšského protektora Heydricha) odnesl především prostý lid, ale na druhé straně v době demokratické jsme tu dosud mnoho atentátů na politiky neměli. Jaké byste očekával důsledky? V případě zveřejnění dotazu prosím uveďte pouze iniciály.

S pozdravem J. V., Neratovice

Abych pravdu řekl, nevím, jestli tento dotaz myslíte vážně, nebo si děláte legraci a čekáte, zda se na ni dá vymyslet vtipná odpověď. V neveselé náladě, posilované současnou politickou scénou (ale ruku na srdce, která politická scéna byla výrazně lepší?), se mi chce tak vážnou věc nezlehčovat a odpovědět tak, jako byste svůj dotaz myslel zcela vážně, pominuv skutečnost, že atentát jest prostředkem navýsost nedemokratickým a proti jeho případnému pachateli byl by i Zdeněk Ondráček dočista Matkou Terezou.

Dobro lze šířit mečem jenom za určitých, zpravidla velmi omezených okolností, jež zahrnují naprostou bezmoc a zoufalství tváří v tvář absolutnímu zlu. To byl případ atentátu na Heydricha, v Německu pokusu o atentát na Hitlera a tu a tam atentátu na teroristu, asi jako když izraelské tajné komando pozabíjelo postupně všechny vrahy sportovců na olympiádě v Mnichově v roce 1972. Fyzická agrese je znakem buď toho, že došly argumenty, nebo toho, že situace nemá jiné řešení.

Vznikne nový kontinent? Afrika se může kvůli velkým tektonickým pohybům rozpadnout

Dokud se hraje v rámci demokratických pravidel, nic takového jako atentát ani nesmí v politickém klání přijít na mysl, neboť jeho uskutečnění by znamenalo samo o sobě pád demokratického diskursu a opodstatňovalo tvrdý nedemokratický protitah se všemi důsledky „zvrácené“ politiky. To snad, proboha, nikdo nechce. Jeden hloupý atentát stačil, když ne k rozpoutání, tak určitě ke spuštění pekla první světové války, jež měla o pětadvacet let později ještě horší pokračování. Pomineme-li výše uvedené, velmi omezené výjimky, pak můžeme s jasnou myslí říci, že atentát je v demokratickém diskur­su (a ten stále ještě máme!) zcela nepřijatelným nástrojem k prosazování partikulárních zájmů, a to ani těch ušlechtilých. Natožpak k likvidaci politických protivníků.

Atentát rozhodně není tím, co by mohlo účinně zatřást „nebetyčným sebevědomím“ politiků. Nezatřásl jím nikdy, naopak, u autoritářů posílil jejich agresi a u demokratů způsobil jakousi beznaděj a skepsi (atentát na Kennedyho), což je zacloumáním sebevědomím nikoli nebetyčným, nýbrž kýženým a je vlastně opakem toho, čeho byste chtěl zřejmě dosáhnout. Obětí atentátu jsou nyní mladý novinář a jeho partnerka na Slovensku. Většinová společnost, chce-li se zachránit, nesmí mafiánské metody nikdy přijmout za své. Ani kdyby GIBS kontroloval sám Lucifer. Vina by to byla naše, že si je volíme. Až definitivně náckové a komouši zvítězí, pak na atentáty možná změním názor. Ale teď ještě ne.

Lidstvo hloupne kvůli chemickému zamoření. Přelidnění by vyřešil přístup k antikoncepci…
Twitter jako všemocný detektiv: Žena spustila pátrání po záhadné Afroameričance a svět…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější