nahoru

Cesta na Měsíc a Mars je pro lidstvo otevřená. Takhle vypadal úspěšný start rakety Falcon Heavy

Daniel Baret7. února 2018 • 09:17
První Start Falconu Heavy
• video: 
Živě.cz

Jedna z nejočekávanějších událostí posledních let v dobývání vesmíru se odehrála v úterý večer. Z floridského mysu Canaveral ve 21.45 hodin úspěšně odstartovala nejsilnější raketa světa Falcon Heavy. Pokud bude celý projekt soukromé americké společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska úspěšný, v budoucnosti by to mohlo lidstvu otevřít i nové cesty na Měsíc a Mars.

Falcon Heavy, který je 70 metrů vysoký a 12 metrů široký, má 27 motorů, jejichž síla je ekvivalentem motorového vybavení 18 obřích letadel Boeing 747. Nést může až 64 tun nákladu. V historii dobývání vesmíru byla silnější pouze raketa Saturn V, již v letech 1967 až 1973 používal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v programech Apollo a Skylab.

Tentokrát měl ale Falcon Heavy, protože se jednalo o testovací let, při svém odletu z Floridy na palubě pouze Muskův osobní elektromobil červené barvy Tesla Roadster. Na sedadle řidiče má hvězdného muže Starmana ve skafandru. V autě se dala pustit i píseň Space Oddity od legendárního anglického hudebníka Davida Bowieho. Ten ji složil v roce 1969 a skladba se zabývá tématem fiktivního astronauta Majora Toma.

V průběhu letu se od rakety oddělily tři stupně. Oba pomocné se v pořádku vrátily a přistály na mysu Canaveral. Nový centrální stupeň ale spadl do Atlantského oceánu, přestože měl přistát na plošině v Atlantiku, umístěné asi 500 kilometrů od Floridy. Navzdory tomu byl Elon Musk spokojen.

Nejasný termín cesty na Mars

Start Falconu Heavy bylo možné sledovat v přímém přenosu na mnoha webech různých světových médií a také v televizích. Celkové náklady na start nejsilnější rakety prý dosahují až 350 miliónů dolarů. Jiné odhady jsou ale nižší.

Zatím není jasné, k čemu přesně bude tato nosná raketa v budoucnosti sloužit. Podle samotného Elona Muska by mohla přepravovat i lidské posádky při letech na Měsíc a Mars. Ty se neplánují dříve než za několik let, přesný termín není vůbec znám, zejména pokud jde o Mars.

Elon Musk (46) je ovšem vizionář, který se před ničím nezastaví. On sám si byl vědom toho, že i jeho raketa Falcon Heavy mohla teď selhat. Jedná se totiž o mimořádně složitý projekt. „Miluji ale představu, že moje auto bude unášeno vesmírem a někdy ho může objevit mimozemská civilizace,“ řekl Musk v pondělí.

Přistání boosterůVIDEO Živě.cz

Zakázky od NASA

Jak pro Francouzskou tiskovou agenturu (AFP) připomněl Erik Seedhouse, profesor z americké Embry-Riddle University of Aerospace, společnost SpaceX minulý rok provedla mnoho raketových testů, a proto byly šance na úspěch tak vysoké.

Pokud by byl celý projekt rakety Falcon Heavy úspěšný, znamenalo by to také zlom v dobývání vesmíru, protože po zastavení letů amerických raketoplánů v roce 2011 používaly USA pomoc ruských raket. Společnost SpaceX už dostala od NASA zakázky v hodnotě 1,6 miliardy dolarů.

„Falcon Heavy je od samotného počátku navržen tak, abychom nalezli cestu k vysílání lidských posádek na Měsíc a Mars,“ napsala před startem rakety ve svém prohlášení Muskova firma SpaceX.Klíčová slova: Mars, měsíc, Elon Musk, spaceX, Falcon HeavyDiskuse ke článku