nahoru

NASA zveřejnila vůbec první detailní snímky měsíce Saturnu. Vypadá jako těstovina

Tereza Stonišová14. března 2017 • 08:30
NASA zveřejnila vůbec první detailní snímky měsíce Saturnu. Vypadá jako těstovina
foto: NASA

Před pěti dny se americké NASA podařilo vyfotografovat snímky jednoho z dvaašedesáti měsíců planety Saturn. Snímky jsou vůbec prvními fotografiemi ve vysokém rozlišení, které detailně mapují povrch Pana, saturnského miniaturního měsíce. Snímky vyvolaly úsměvnou debatu, protože měsíc tak trochu připomíná ravioli.

Svůj úspěch oznámila americká NASA na svém twitterovém účtu. Následně fotografie převzal odborně zaměřený web Science.com, který přišel se zajímavým porovnáním: jeden z mnoha měsíců Saturnu vypadá údajně jako jeden z druhů těstovin – ravioli. Při bližším zkoumání zjistíme, že tomu tak skutečně je. Měsíc Pan se skládá na pohled ze dvou částí, které jsou spojené k sobě. Opticky se zdá, že ve dvou k sobě pomyslně přilepených částech se nachází hmota, stejně jako ve jmenovaných těstovinách. Podle vědců z americké NASA je to dáno částicemi písku a další hmoty, které Pan obrušují, když odpadávají z četných Saturnových prstenců.

Měsíc Pan nepatří k největším Saturnovým družicím, naopak se jedná o jednu z nejmenších, i tak stále přitahuje pozornost astronomů a astrogeologů. Je totiž nejsnazší se k němu s družicí Cassini přiblížit – na rozdíl od jiných saturnských měsíců má Pan pravidelnou dráhu, po níž svou mateřskou planetu obíhá.

Vědci doufají, že se jim podaří ze snímků blíže prozkoumat složení Saturnova měsíce, jeho přesné stáří a hlavně také způsob vzniku. To by mohlo být klíčové pro další studium samotného Saturnu. NASA má pro Saturn speciálně vytvořenou misi – již od roku 1997 se studiem Saturnu, jeho měsíců a jeho prstence zabývá družice zvaná Cassini. Té se před pěti dny vůbec poprvé podařilo přinést takto kvalitní snímky, když se k měsíci byla schopná přiblížit na rekordně blízkou vzdálenost, která činí necelých 25 tisíc kilometrů.

 

Saturn je svými měsíci proslulý, stejně jako svými prstenci. Kromě Pana zkoumala NASA i Saturnovy prstence, jejichž detail během své mise za fotografiemi malého Saturnova měsíce také zveřejnila. Snímky prstenců již NASA přinesla několikrát, i nyní se však družice Cassini snažila o co nejlepší detailní záběr. Saturnovy prstence jsou tvořeny především kameny, prachem a různými úlomky.

Měsíců má Saturn vůbec nejvíce z planet sluneční soustavy. Patří k planetám, které nemají pevný povrch, ale pouze jádro a hustou plynnou vrstvu okolo. Hlavním plynem, jež Saturn tvoří, je vodík. Vedle svého hvězdného souseda, dalšího „plynného obra“ Jupitera je Saturn druhou největší planetou sluneční soustavy.

 

Diskuse ke článku