nahoru

NASA chce prozkoumat ponorkou oceány na planetě Saturn

arb 14. září 2014 • 13:00
NASA chce prozkoumat ponorkou oceány na planetě Saturn
NASA chce prozkoumat ponorkou oceány na planetě Saturn
• foto: 
ČTK

Americká vesmírná agentura NASA vyvíjí speciální vesmírnou ponorku, která bude moci prozkoumat oceány na jednom z měsíců Saturnu, na Titanu. Ten je největší z 62 dosud známých měsíců této planety naší sluneční soustavy. Informoval o tom web thehindu.com.


Titan je podle vědců jediné místo ve sluneční soustavě, kromě Země, které má na svém povrchu oceány. Podle původního plánu, měla tyto oblasti zkoumat loď. Podle Stevena Olesona z NASA už je dnes ale tento plán minulostí. „Pokud bychom prozkoumali pouze povrch oceánů, přišli bychom o spoustu dat,” řekl Oleson časopisu New Scientist.

Ponorka je součástí programu Innovative Advanced Concepts a měla by být schopna komunikovat s vesmírným střediskem na Zemi i pod hladinou.

arb


Klíčová slova: vesmír, NASA, měsíc, titan


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.