nahoru
Premium Věda

Revoluční akumulátory: Nová baterie zdvojnásobí dojezd elektromobilů

Jan A. Novák 6. dubna 2021 • 13:00
Akumulátor s pevným elektrolytem zdvojnásobí dojezd elektromobilů
Akumulátor s pevným elektrolytem zdvojnásobí dojezd elektromobilů
• foto: 
Archív

Akumulátory jsou nejslabším článkem dnešní mobilní techniky, smartphony počínaje a elektromobily konče. Nyní používané lithium-ionové (Li-ion) a lithium polymerové (Li-pol) typy jsou sice z hlediska poměru kapacity k rozměrům to nejlepší, co je momentálně k dispozici, ale mají i řadu nectností. Především vydrží jen omezený počet nabíjecích cyklů, trpí samovybíjením, v případě mechanického poškození nebo zkratu mohou způsobit požár a jsou citlivé na správné nabíjení. Ale ani s tou kapacitou to není moc slavné; kdyby se ji podařilo zvýšit, uživatelé smartphonů by se jistě nezlobili, o majitelích elektromobilů ani nemluvě.

Vědecké laboratoře se proto intenzívně zabývají hledáním alternativ k lithiovým akumulátorům. Za jednu z nejperspektivnějších odborníci považují takzvané články s pevným elektrolytem (solid-state battery, SSB), které nabízejí vyšší energetickou hustotu (tj. poměr kapacity k hmotnosti), větší bezpečnost provozu, odolnost vůči vnějším vlivům a delší životnost. Elektrolyt v nich netvoří gel nebo kapalina, ale pevné keramické materiály, často velmi exotického složení – což je v současnosti největší problém SSB akumulátorů, protože jejich výroba je obtížná a drahá.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.