nahoru

Mikrovlnná trouba míří do vzduchu: Tryskový pohon nahradí fosilní paliva elektřinou

Jan A. Novák 23. února 2021 • 17:00
Fosilní paliva má v leteckých motorech nahradit elektřinou poháněné plazma
Fosilní paliva má v leteckých motorech nahradit elektřinou poháněné plazma
• foto: 
Archív

Snaha omezit spalování fosilních paliv dolehla i na letecký průmysl, proto má řada výrobců letadel program vývoje elektrického pohonu. Zajímají se o něj i giganti jako Boeing a Airbus; Boeing podporuje start-up Zunum Aero, pracující na stroji pro střední tratě, zatímco Airbus až do vypuknutí koronavirové krize spolupracoval se Siemensem a Rolls-Roycem na podobném letadle v rámci programu E-Fan X. Nejčastěji jde o hybridní pohon, v němž elektromotory točí vrtulemi nebo turbínami. Profesor Jau Tchang z Wuchanské univerzity nicméně věří, že to jde lépe. Předpokládá, že bude možné přeměňovat elektrickou energii přímo na tah i bez elektromotorů.

Nová koncepce elektrického pohonu, kterou některé prameny označují jako Tang Jet, vychází z plazmových motorů používaných v kosmických sondách, například při misi Dawn. Tam se do pracovního plynu (jímž je xenon) vstřikují elektricky nabité částice (ionty) a tuto směs pak z trysky vymršťuje silné elektrické pole. Je tak možné s pomocí poměrně malé energie docílit dlouhodobého vysokého tahu.

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.