nahoru
Premium Téma

Jaká je základní otázka, na kterou musí každý prezidentský kandidát odpovědět?

STANISLAV BALÍK 8. ledna 2023 • 13:00
Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš - kandidáti na prezidenta s největší šancí
Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš - kandidáti na prezidenta s největší šancí
• foto: 
koláž reflex.cz

Rozhodně ne ta, jaký má názor na důchodovou reformu, co si myslí o evropském Green Dealu, co by chtěl dělat s inflací. To jsou samozřejmě nesmírně důležité otázky, jen ne do prezidentské volby. A vlastně samo o sobě není špatné, když tyto názory od kandidátů známe, mohou nám naznačit, jak moc politicky blízcí nám jsou. Jen bychom se jimi neměli řídit při samotném výběru. Mohlo by se totiž snadno stát, že sice zvolíme politicky blízkého prezidenta, který ale svým aktivismem zcela rozvrátí naši již tak narušenou křehkou ústavněprávní konstrukci.

Důležité je si uvědomit prezidentovo ústavně politické postavení. Snad nejdůležitější skupina pravomocí se vztahuje k reprezentaci státu navenek a k obraně státu. Je určitě důležité mít prezidenta, jenž souzní se základním polistopadovým konsensem, že chceme být součástí západních bezpečnostních a politických struktur.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.