Prezident ČR Miloš Zeman

Prezident ČR Miloš Zeman Zdroj: CNC / Jiří Koťátko

Jeden odchází, devět přichází. Malé ohlédnutí za prezidentstvím Miloše Zemana

Tři měsíce nás dělí od odchodu Miloše Zemana z Pražského hradu. Na jeho místo se hlásí devět jiných kandidátů a jméno nového prezidenta budeme znát už 28. ledna 2023. Stojí za to, ohlédnout se za deseti lety s hlavou státu, která byla všechno jiné než tradiční.

Sám Miloš Zeman tvrdí, že jeho nejoblíbenější písničkou je I Have A Dream od skupiny ABBA. Zpívá se tam: „Mám sen, fantazii, které mi pomůžou ve skutečném životě a můj cíl stojí za to (…) až budu vědět, že pro mě nastal pravý čas, překročím říčku, mám sen.“

No, upřímně, jestli Miloše Zemana něco charakterizuje daleko víc, je to song (I Can’t Get No) Satisfaction od Rolling Stones, kde se pravidelně opakuje: „Nedostává se mi žádného uspokojení, a já se snažím, snažím a snažím.“

Přesvědčení o předurčenosti

Takový byl Miloš Zeman do svých 45 let – přesvědčený o své předurčenosti, ale současně, hlavně vlivem komunistického režimu, nedoceněný a bez uspokojení v osobním i profesním životě. Změna politického režimu před 33 lety mu otevřela dveře k uspokojení jeho ambic, které nasměroval k politice. Ta mu dala satisfakci za předchozí léta v ústraní. Otázka je, jestli po něm zbude něco jiného než tento

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!