Premium Téma

Aktivismus jako záminka boje proti kapitalismu aneb Jde tady skutečně o klima?

Rainer Zitelmann 29. listopadu 2022 • 06:15
Přeložili jsem transparenty stávkujících studentů do lidské řeči
Přeložili jsem transparenty stávkujících studentů do lidské řeči
• foto: 
Profimedia.cz

Světoví lídři jednali v Egyptě o změně klimatu. Tentokrát bylo setkání zaměřeno na požadavky chudých zemí, které od těch bohatých žádají kvůli změně klimatu peníze. Po více než 50 letech zkušeností s rozvojovou pomocí lze již nyní předvídat, kde tyto peníze skončí – u zkorumpovaných vlád ve státech Afriky a v dalších chudých zemích.

Mnoho takzvaných akti­vistů, které vidíme ve světě i v Česku, se ve skutečnosti o klima a životní prostředí nezajímá. Jsou to pro ně pouze nástroje v boji proti kapitalismu. Poslední tři roky Greta Thunbergová například tvrdí, že jejím životním cílem je zachránit svět před změnou klimatu. Publiku v Londýně ale řekla, že klimatičtí aktivisté musí svrhnout „celý kapitalistický systém“, který je podle ní zodpovědný za „imperialismus, útlak, a genocidu“. Aktivisté z kultu soudného dne „Poslední generace“ také zcela otevřeně mluví o zrušení kapitalismu.

O CO JDE?

Podívejme se proto na standardní práci antikapitalistických aktivistů proti změně klimatu a pochopíte, co mám na mysli. Naomi Kleino­vá, známá kanadská kritička kapitalismu a globalizace, přiznává, že se zpočátku o otázky spojené se změnou klimatu nijak zvlášť nezajímala. Pak ale v roce 2014 napsala objemný pětisetstránkový svazek s názvem This Changes Every­thing: Capitalism vs. The Climate. Proč se najednou začala tolik zajímat o změnu klimatu?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.