Přeložili jsem transparenty stávkujících studentů do lidské řeči

Přeložili jsem transparenty stávkujících studentů do lidské řeči Zdroj: Profimedia.cz

Aktivismus jako záminka boje proti kapitalismu aneb Jde tady skutečně o klima?

Světoví lídři jednali v Egyptě o změně klimatu. Tentokrát bylo setkání zaměřeno na požadavky chudých zemí, které od těch bohatých žádají kvůli změně klimatu peníze. Po více než 50 letech zkušeností s rozvojovou pomocí lze již nyní předvídat, kde tyto peníze skončí – u zkorumpovaných vlád ve státech Afriky a v dalších chudých zemích.

Mnoho takzvaných akti­vistů, které vidíme ve světě i v Česku, se ve skutečnosti o klima a životní prostředí nezajímá. Jsou to pro ně pouze nástroje v boji proti kapitalismu. Poslední tři roky Greta Thunbergová například tvrdí, že jejím životním cílem je zachránit svět před změnou klimatu. Publiku v Londýně ale řekla, že klimatičtí aktivisté musí svrhnout „celý kapitalistický systém“, který je podle ní zodpovědný za „imperialismus, útlak, a genocidu“. Aktivisté z kultu soudného dne „Poslední generace“ také zcela otevřeně mluví o zrušení kapitalismu.

O CO JDE?

Podívejme se proto na standardní práci antikapitalistických aktivistů proti změně klimatu a pochopíte, co mám na mysli. Naomi Kleino­vá, známá kanadská kritička kapitalismu a globalizace, přiznává, že se zpočátku o otázky spojené se změnou klimatu nijak zvlášť nezajímala. Pak ale v roce 2014 napsala objemný pětisetstránkový svazek s názvem This Changes Every­thing: Capitalism vs. The Climate. Proč se najednou začala tolik zajímat o změnu klimatu?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!