nahoru
Premium Téma

Disident John Bok: Touha po svobodě bude nakonec silnější

Angelika Bazalová 1. června 2021 • 16:00
Disident John Bok: „Touha po svobodě bude nakonec silnější.“
Disident John Bok: „Touha po svobodě bude nakonec silnější.“
• foto: 
ČTK / Václav Šálek

„Lidé se mohou podřídit některým pravidlům, ale politici nám nemohou vyhrožovat, zastrašovat nás a omezovat,“ říká někdejší signatář Charty 77 John Bok, když charakterizuje dnešní dobu.

Rozumíte motivům lidí, kteří tvrdí, že se z principu nechtějí nechat očkovat?

Jsou jistě lidé, jimž očkování pomůže, kteří tu vakcínu potřebují. Nebo ti, kdo se naočkují, protože se budou cítit v bezpečí. To je všechno v pořádku. Ale nutit občany, aby se rozhodovali na základě nějaké ideologie, protože v opačném případě budou omezeni na svobodě, je nepřijatelné. To, co se tady děje, totiž není medicína jako exaktní věda, ale ideologie.

Vy se očkovat půjdete?

Já důvěřuji své imunitě a nemám žádný důvod píchat si do těla vakcínu, která je notabene zatím stále používaná v podmíněném režimu – tedy tam, kde zachraňuje životy, což v mém případě neplatí. Já sám už byl nakažen a přežil jsem to. My občané máme právo ptát se, na základě čeho jsou si politici jisti, že právě tohle nám pomůže. A jak to tak sleduji, ono to vůbec není jisté, že právě tato opatření skutečně proti šíření nemoci pomohou. Ale zato to slouží velmi rychle jako záminka k omezování našich svobod.

Jenomže to není specifikum Česka, podobná opatření chystá celá Evropa.

Možná budeme skládat zkoušky z toho, jestli jsme způsobilí mít děti, pokud je nebudeme chtít nechat naočkovat proti nemoci, která dětem prakticky neubližuje. Jsou to systémy, které se vydávají za velmi demokratické, ale směřuje to k sofistikované totalitě. Což je specifikum Evropy, která je nakažená historicky, prošla si dvěma šílenými režimy. Pokud vím od svých přátel v Americe, něco takového tam nikdo nikdy neprosadí, protože Amerika je postavena na individualistickém přístupu ke svobodě.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.